W Operze Krakowskiej trwają przygotowania do spektaklu „Mefistofeles” Arrigo Boito w reżyserii Tomasza Koniny i pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Premiera opery, która odbędzie się 25 września zainauguruje nowy sezon artystyczny 2014/2015 sceny.
Spektakl przygotowywany jest we współpracy z Trondheim Symphony Orchestra w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”. Kolejne spektakle odbędą się w dniach 26, 28 i 30 września br. Przedstawienie zostanie zaprezentowane również podczas festiwalu w Trondheim w czerwcu przyszłego roku
„Mefistofeles” to jedna z licznych prób przeniesienia „Fausta” Goethego do opery. Autor muzyki i libretta w jednej osobie, zachował zasadnicze wątki dzieła wielkiego Weimarczyka: prolog w niebie z zakładem Mefistofelesa o duszę Fausta, historię uwiedzenia Małgorzaty i jej śmierci, Noc Sabatu i miraż Pięknej Heleny, w końcu śmierć Fausta, wypowiadającego decydujące zdanie na temat szczęścia. W spektaklu bierze udział 100 - osobowy chór (w tym 32-osobowy chór dziecięcy), w obsadzie śpiewacy krakowscy, polscy i zagraniczni.
REALIZATORZY
Inscenizacja, reżyseria i scenografia: Tomasz Konina
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Przygotowanie chóru: Zygmunt Magiera
Kostiumy: Joanna Klimas
Ruch sceniczny: Monika Myśliwiec
Reżyseria światła: Dariusz Pawelec
Na październik przypada z kolei kulminacja obchodów Jubileuszu 60-lecia Opery Krakowskiej. Rozpoczną się one Koncertem Jubileuszowym 10 października, a ważnym punktem uroczystości będzie spektakl galowy „Rigoletta” Giuseppe Verdiego z udziałem Andrzeja Dobbera w partii tytułowej – barytona o międzynarodowej sławie, o którego zabiegają najznamienitsze teatry operowe na całym świecie (12, 14 października).
W programie obchodów znalazły się również „Viva Opera!” – wieczór wspomnień o Operze Krakowskiej z udziałem byłych
i obecnych pracowników Opery (11 października) oraz Forum Opery Polskiej (13 października).
Jubileusz 60-lecia stał się również pretekstem do stworzenia z Muzeum Narodowym w Krakowie wystawy „Przestrzeń Opery - scenografowie polscy XX i XXI wieku.”, na której oglądać będzie można bogatą i różnorodną twórczość polskich artystów, malarzy i scenografów.
Prezentowane prace wykorzystywane były w najważniejszych spektaklach operowych w całym kraju od czasów powojennych aż do współczesności. Ekspozycja dostępna będzie od 14 października do 31 grudnia (Muzeum Narodowe, Gmach Główny al. 3 Maja 1). Na uroczyste obchody Jubileuszu zaproszony został również gość specjalny – Nicholas Payton – słynny trębacz i multiinstrumentalista, laureat Nagrody Grammy, który wystąpi w Operze Krakowskiej 19 października.
Ponadto w repertuarze Opery Krakowskiej w najbliższych miesiącach znajdą się znane z poprzednich sezonów przedstawienia. Widzowie będą mieli okazję przenieść się do świata baśni za sprawą baletowej inscenizacji „Kopciuszka” do muzyki Gioacchino Rossiniego, a wraz
z główną bohaterką opery „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego – gejszą Cio-Cio-San - przeżyć wzruszającą historię jej zawiedzionej miłości do amerykańskiego porucznika. Na uwagę zasługuje również spektakl „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka, którego inscenizacja na krakowskiej scenie zyskała uznanie krytyków. Końcem października ponownie zobaczymy również jeden z ostatnich projektów Opery Krakowskiej - przedstawienie „Teresica – Una Pasión”, oparte na pieśniach hiszpańskiego Renesansu, po raz pierwszy prezentowanych
w formie teatralnej.
jn/materiały prasowe
- A
- A
- A
Nowy sezon w Operze Krakowskiej
Już 25 września premierowym spektaklem „Mefistofelesa” Arrigo Boito w reżyserii Tomasza Koniny, Opera Krakowska zainauguruje sezon artystyczny 2014/2015.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:24
19 marca imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa!
-
18:46
Polacy „wysuszają” słowackie stacje? Ekspert: to nie ma sensu
-
17:50
Dzieci odkrywają historię swoich rodzin. Nawet 13 pokoleń wstecz
-
16:56
Mapping na ociosie na podstawie rycin. Wielicka kopalnia z kolejną atrakcją
-
16:48
Koniec galerii w Krakowie. Krokus do wyburzenia, mieszkańcy protestują
-
16:44
Bili się w centrum Krakowa, są już w policyjnym areszcie
-
15:53
Oto „Gniady” - najnowszy nabytek Muzeum Lotnictwa Polskiego
-
15:25
Owad czeka na swoją kolej
-
15:21
Co się stało w tunelu na Zakopiance? Wprowadzono ograniczenie prędkości
-
14:51
„Nie da się tu żyć”. Mieszkańcy walczą z hałasem, urzędnicy mówią: problemu nie ma
-
14:31
Muralowy "serial na Węgierskiej" w Nowym Sączu powraca. Mgr Mors: będzie trochę pikanterii i refleksji
-
14:11
Poezja to tajemnica
-
13:49
Trzech byłych pracowników UKEN staje przed sądem. Chodzi o nienależne premie
-
13:48
Kraków coraz bardziej wielokulturowy. Nowe dane o migrantach
-
13:28
Legendarny dyrygent Lawrence Foster w rozmowie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz
-
12:27
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. "To substancja toksyczna"
-
12:05
Co za wynik! Tunelem w Zielonkach przejechało już 20 milionów pojazdów
-
12:05
Czy uczelnie powinny karać za „głoszenie bzdur”? Rektorzy komentują pomysł resortu
-
17:50
Czas na rozliczanie PIT. O czym powinniśmy pamiętać
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze