Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nagrody im. księdza Tischnera - laureaci 2014

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2014.04.14 09:41 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:26 )
Po raz 14. jury, któremu przewodniczy ks. Adam Boniecki, przyznało nagrody imienia wybitnego filozofa i duszpasterza.



Historyk Kościoła i krakowski publicysta ks. Jan Kracik, także historyk i znany działacz opozycji w PRL-u Karol Modzelewski oraz duszpasterz i opiekun osób niewidomych z Niepołomic ks. Jacek Ponikowski - to tegoroczni laureaci Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera.

Nagroda, jak podkreślają jej pomysłodawcy, promuje styl myślenia i postawy, które łączą intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. To wartości także patrona: księdza Józefa Tischnera.

Ksiądz Jan Kracik wyróżniony został za całokształt twórczości, w której pasjonująco opowiada o paradoksach "świętego Kościoła grzesznych ludzi". Z jego książek - podkreśla w werdykcie jury
- przebija nie tylko dociekliwość historyka, ale też głęboka mądrość, pozwalająca odróżnić ludzkie namiętności od tego, co jest istotą chrześcijaństwa. Nagroda przyznana została w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego "myślenia według wartości".

Karol Modzelewski uhonorowany został nagrodą w kategorii publicystyki uczącej Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności" - za książkę "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca". Jury podkreśla, że autor interpretujący ze swadą dzieje ostatniego półwiecza historii Polski " imponuje niezależnością sądu, powściągliwością w ferowaniu jednoznacznych wyroków i przyjęciem współodpowiedzialności za "wolność bez braterstwa".

Ksiądz Jacek Ponikowski otrzymał natomiast nagrodę za stworzenie Domu dla Niewidomych Mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej w Niepołomicach, a także twórczą kontynuację dzieła Matki Czackiej, polskiej zakonnicy, opiekunki niewidomych, założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi (1911). Ksiądz Ponikowski pokazuje - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody - piękno kapłaństwa jako bezwarunkowej służby.

Komentujący wybór jury, sekretarz Kapituły Nagrody Łukasz Tischner, podkreśla, że wszystkich nagrodzonych łączy konsekwencja w realizacji własnych zamierzeń , swoiste róbmy swoje, nie zabiegające o poklask czy publiczność.

Od 14 lat fundatorem nagrody jest Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz sopocki ubezpieczyciel Grupa Ergo Hestia.

Jesteśmy dumni, mówi członek kapituły nagrody Maciej Kuźmicz z Ergo Hestii, że co roku Nagroda Tischnera wędruje zarówno do intelektualistów, którzy myśl Księdza Tischnera przekazują za pośrednictwem publikacji, wykładów i wystąpień , jak i do osób zaangażowanych społecznie – które myśl tischnerowską przekazują w działaniu, osobiście, wśród obywateli. Taki dobór laureatów stanowi o wyjątkowości nagrody i wybór tegorocznych laureatów jest dowodem na to, że wartości można przekazywać w różny sposób.

Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33 000 zł.

Gala wręczenia nagród im. Ks. Tischnera oraz spotkanie z laureatami, odbędą się w Krakowie 23 kwietnia, w dniu inauguracji 14. Dni Tischnerowskich. Radio Kraków objęło patronat nad wydarzeniem.

Zobacz: Dni Tischnerowskie 2014

Zobacz:


jdruzynska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię