Co dzieje się, kiedy muzeum staje się dziełem sztuki a kolekcja samochodów zyskuje status muzealny? Jak komunikują się z nami przedmioty i czy porażka napawa lękiem, czy wzmaga pożądanie?

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają 16 listopada na seminarium: "Muzeum jako praktyka artystyczna"
Nie wierzę, aby historia sztuki, zwłaszcza współczesnej, była jedynie [...] odbiciem procesu tworzącego opinię zbiorową. [...] Historia sztuki na pewno bierze w tym decydujący i rozstrzygający udział. A […] Muzeum jest jakimś ostatnim rozdziałem i rekapitulacją tejże historii – pisał o Muzeum Sztuki w Łodzi Tadeusz Kantor.
W pismach Kantora nie pojawia się definicja Muzeum jako takiego, jest ona zawsze związana z określonym celem - podkreślają organizatorki seminarium Ewa Tatar i Joanna Zielińska. Celem seminarium będzie zmapowanie wizji muzealniczych a także refleksji i działań w twórczości Kantora ocierających się o praktykę wystawienniczo-kolekcjonerską w kontekście nowego programu Cricoteki jako instytucji włączającej widza, artystę, proces twórczy, samo dzieło w działania na pograniczu teatru, archiwum, muzeum. Seminarium odbędzie się w ramach projektu Muzeum Migrujące . Wprowadza on w nową misję Cricoteki, która w 2013 roku otworzy swoją siedzibę w dzielnicy Podgórze w Krakowie.

Seminarium: Muzeum jako praktyka artystyczna, odbędzie się w ramach projektu .

Muzeum Migrujące w niekonwencjonalny sposób wprowadza w nową misję Cricoteki, która w 2013 roku otworzy nową siedzibę w dzielnicy Podgórze w Krakowie. Multidyscyplinarny projekt, składający się z wydarzeń inspirowanych twórczością Tadeusza Kantora, ma na celu prezentację nowych kierunków w planowanej działalności instytucji. W ramach projektu Cricoteka zaproponuje między innymi odkrywanie miejsc związanych z działalnością Tadeusza Kanotora oraz spotkania z niezwykłymi postaciami ze świata sztuk wizualnych i teatru.
Więcej o projekcie www.news.cricoteka.pl


Aktorzy: Agency, Archiwum Tadeusza Kantora – Cricoteka, MoAA (Museum of American Art / Muzeum Sztuki Amerykańskiej), MOLAF (Museum of Longing and Failure / Muzeum Tęsknoty i Porażki) oraz Antje Majewski & Alejandro Jodorowsky (projekcja filmu)
Piątek, 16 listopada, godz. 14.00 – 19.00
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1,

sala U Samurajów , wstęp bezpłatny
Projekt Muzeum Migrujące dofinansowany ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Współorganizator seminarium : Muzeum Narodowe w Krakowie
Patroni medialni : Radio Kraków, O.pl, Cracow-life.com