Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka RK dla Muzeum Narodowego

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.04.22 08:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:26 )
Nagrodziliśmy aż dwie wystawy, przygotowane w krakowskim muzeum: "Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja" oraz "Stanley Kubrick"

M. GierymskiAdiutant sztabowy z 1830 roku, ok. 1869r. wł. Muzeum Narodowe w Warszawie; foto Piotr Ligier

Posłuchaj wypowiedzi kuratorki wystawy Gierymskiego, Aleksandry Krypczyk

Ekspozycja zatytułowana " Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja " przypomina twórczość jednego z najbardziej znanych malarzy polskich XIX wieku, związanego z kolonią artystyczną w Monachium. Pretekstem wystawy stała się przypadająca w tym roku 140. rocznica śmierci artysty. Twórca, który zmarł młodo, zaledwie w wieku 28 lat, pozostawił dorobek inspirujący kolejne pokolenia artystów, dając początek pierwszej polskiej szkole pejzażowej.
Muzeum Narodowe w Krakowie pokazuje nie tylko dzieła Gierymskiego , ale także innych twórców z kręgu monachijskiego. Dlatego obok 55 obrazów olejnych, 55 prac na papierze tego artysty, zobaczymy też dzieła artystów polskich, niemieckich, francuskich oraz węgierskich: m.in. Józefa Brandta, Adama Chmielowskiego, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza.
To pierwsza wystawa twórczości Maksymiliana Gierymskiego od 1974 r. , kiedy przygotowano ekspozycję dzieł artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentowaną później także w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Maksymilian, starszy brat innego wybitnego malarza Aleksandra Gierymskiego (1850-1901) , od dziecka przejawiał artystyczną wrażliwość: grał na fortepianie, był wielkim miłośnikiem Chopina i Wagnera. Początkowo kształcił się w naukach ścisłych (Instytucie Politechnicznym Rolnictwa i Leśnictwa w Puławach i na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie). Brał udział w powstaniu styczniowym. Walczył prawdopodobnie na terenie Lubelszczyzny i Kielecczyzny. To doświadczenie pozostawiło w nim wyraźny ślad, widoczny później w jego sztuce. Po powrocie do stolicy zapisał się na lekcje do Klasy Rysunkowej prowadzonej przez Wojciecha Gersona, by – po otrzymaniu stypendium rządowego – wyjechać do Monachium, gdzie kształcił się w dziedzinie malarstwa. Na I Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Monachium w 1869 roku został dostrzeżony przez krytyków i kolekcjonerów. W tym samym roku wysłany na wystawę do wiedeńskiego Kunstvereinu obraz Rekonesans huzarów austriackich został zakupiony do zbiorów cesarza Franciszka Józefa.To był początek jego sukcesów, zwieńczonych złotym medalem na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1873 r. We wrześniu 1874, w uznaniu jego zasług, mianowano go członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Dwa tygodnie później zmarł.
WYSTAWA: Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja" czynna do 10 sierpnia 2014r.
Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1, Sala Wystaw Zmiennych, I p.
Na wystawę "Slanley Kubrick" składa się ponad 1 000 eksponatów, wśród których znajdą się: fragmenty scenografii, kostiumy, rekwizyty i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące kanwę scenariuszy – z odręcznymi notatkami. Nie zabrakło też autorskich zdjęć i fotosów z planu zdjęciowego, dokumentów, listów, plakatów, nagród, urządzeń technicznych oraz sprzętu wykorzystywanego podczas realizacji zdjęć i prac montażowych.



Miłośnicy twórczości Kubricka wśród pokazywanych eksponatów będą mogli odnaleźć obiekty znane z jego największych dzieł: makietę statku kosmicznego, weneckie maski, kostium małpy, monolit, panel komputera HAL 9000 czy pokój 237. Według organizatorów na wyróżnienie zasługuje także tło muzyczne wystawy, bowiem Kubrick przywiązywał wielką wagę do oprawy akustycznej swoich filmów. Nie zabrakło akcentu polskiego – kompozycji Krzysztofa Pendereckiego wykorzystanych w "Lśnieniu" .



Wystawa "Stanley Kubrick" w sposób kompleksowy prezentuje życie i twórczość amerykańskiego reżysera, scenarzysty i producenta. Stworzyło ją 10 lat temu Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu we współpracy ze spadkobiercami artysty. Do tej pory wystawę zobaczyło ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Rzymie, Paryżu, Los Angeles i Melbourne.



Prezentację wystawy uzupełni bogaty program wydarzeń towarzyszących. W trakcie 7. edycji Międzynarodowego Kina Niezależnego Off Plus Camera , wielbiciele twórczości Kubricka obejrzą trzy jego filmy wyświetlane w nietypowych miejscach: "Lśnienie" , "Oczy szeroko zamknięte" oraz "Full Metal Jacket" . 26 lipca, w dzień urodzin Kubricka, zaplanowano w Krakowie zlot jego fanów, w czasie którego odbędzie się m.in. specjalna projekcja filmu "Barry Lyndon" .

Organizatorami wystawy, która potrwa do 14 września jest Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Domino Film .

jn, mn
Wystawa Maksymiliana Gierymskiego w Muzeum Narodowym (reprodukcje)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię