3 głosy dla "Chopina bez fortepianu" w reżyserii Michała Zadary - jeden dla wystawy Edwarda Dwurnika w Muzeum Narodowym. Jury pod przewodnictwem Justyny Nowickiej uhonorowało Marką Radia Kraków najciekawsze wydarzenie kulturalne marca.
Tym razem kandydatami do nagrody były spektakle "Poczet Królów Polskich" w Narodowym Starym Teatrze, "Chopin bez fortepianu" w Teatrze Słowackiego i "Niepokoje" wystawiane w Teatrze Nowym oraz wystawa Edwarda Dwurnika "Obłęd" w Muzeum Narodowym w Krakowie i nowe wystawy w Bunkrze Sztuki. Zdecydowaliśmy się nagrodzić projekt, który połączył poszukiwanie nowej formy z nawiązaniem do wielkiej polskiej tradycji.
- Polacy słuchają Chopina poprzez kalki i myślowe schematy - mówił przez premierą Zadara.

Kontrowersyjny reżyser namówił muzyków z orkiestry Sinfonietta Cracovia do wykonania słynnych koncertów fortepianowych Chopina bez partii solowej. Fortepianu nie było, za to aktorka i performerka Barbara Wysocka opowiedziała widzom, jak fortepian brzmi. Orkiestrę poprowadził jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Jacek Kaspszyk .

Scenariusz powstał na podstawie dzieł i wypowiedzi m.in Agaty Bielik-Robson, Thomasa Bernharda, Władysława Broniewskiego, Stanisława Brzozowskiego, Solange Clesinger, Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Janion, Wojciecha Jaruzelskiego, Marii Konopnickiej, Karla Marxa, Juliana Ursyna Niemcewicza, Fryderyka Nietzschego, Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Karola Szymanowskiego, Tadeusza Wieleckiego, Adama Zamoyskiego.

Producentem "Chopina bez fortepianu" jest krakowska Agencja Artystyczna GAP, powołana przez byłego wicepremiera i ministra finansów, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego, Jerzego Hausnera.