4, 5 listopada (sobota, niedziela), godz. 19.00, Scena NCK
Kryptonim 27 - Art Color Ballet
Widowisko muzyczne inspirowane twórczością Zdzisława Beksińskiego.
Spektakl przenosi niezwykłe wizje malarza na scenę i próbuje rozczytać ukryte znaczenia jego dzieł. Widz wnika w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, baletowych ciał, hologramów i żywej muzyki. Między jawą i snem, w niejasnym planie fantastycznych wizji, nadwrażliwej wyobraźni i ukrytych lęków.
Spektakl prezentowany w ramach OPEN EYES FESTIVAL 2017.
reżyseria, choreografia, projekt plastyczny: Agnieszka Glińska
muzyka: Nikola Kołodziejczyk
3, 4, 5 listopada (piątek, sobota, niedziela), godz. 11.00 – 19.00, NCK
De Profundis – Beksiński VR
Głównym zamysłem projektu jest udostępnienie miłośnikom malarstwa Beksińskiego nowej formy interakcji ze sztuką.
Okulary VR pozwalają na osobistą podróż w głąb obrazów, przeprowadzając zwiedzającego poprzez cztery surrealistyczne światy z pogranicza jawy i snu. Elementy otoczenia oraz animacje postaci z oryginalnych obrazów Beksińskiego potęgują wrażenie przeniesienia do innego miejsca. Podróż poprzedza spacer po wirtualnej galerii zawierającej najbardziej znane dzieła malarza.
Wydarzenie realizowane w ramach OPEN EYES FESTIVAL 2017.
11 listopada (sobota), godz. 13.00, Biała Galeria CENTRUM
Beksiński-Dmochowski. Listy 1999-2003
Spotkanie z Piotrem Dmochowskim, osobą, która odkryła sztukę Zdzisława Beksińskiego dla szerokiej publiczności i od ponad 30 lat upowszechnia jego malarstwo na całym świecie.
Spotkanie poprzedzi kuratorskie oprowadzenie po Galerii Zdzisława Beksińskiego.
KF/materiały prasowe NCK