O tradycji budowania szopki krakowskiej, jej wyjątkowości i oryginalności, o słynnych krowoderskich i zwierzynieckich rodach szopkarzy opowiada książka, którą napisała Anna Szałapak i właśnie wydało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Anna Szałapak, znana przede wszystkim jako artystka Piwnicy pod Baranami, jest etnografem, od wielu lat organizuje konkursy szopek i wystawy pokonkursowe, była kuratorką krajowych i zagranicznych wystaw. Przyznaje, że książka jest jej dziełem życia.
Książka nosi tytuł Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej.

Celem monografii jest prześledzenie rozwoju szopki krakowskiej jako fenomenu kultury miejskiej. Aby szopkę krakowską ukazać na tle szerszego zjawiska kultury europejskiej, wiele uwagi poświęciłam wizerunkowi szopki włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, niemieckiej, austriackiej, czeskiej, słowackiej i węgierskiej.

Wyjątkowość szopki krakowskiej zauważyło i doceniło liczne grono specjalistów, ale także wielu wybitnych artystów. Miłośnicy tej tradycji w 1937 roku zorganizowali Pierwszy Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Konkurs ten, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa trwa do dzisiaj i cieszy się dużym powodzeniem tak wśród twórców, jak i publiczności.
(z tekstu Anny Szałapak)
Dzisiejsze spotkanie z Anną Szałapak poprowadzą Ewa Lipska oraz prof. Czesław Robotycki . Pałac Krzysztofory w Krakowie godz. 18.00.