To jedno z wielu wydarzeń przygotowanych w Krakowie w związku z 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida.

W piątek rano w krypcie Wieszczów katedry na Wawelu, gdzie znajduje się urna z ziemią ze zbiorowej mogiły, w której pochowano poetę, złożone zostaną kwiaty.

Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida z początkiem września rozpoczął zbiórkę kartek urodzinowych dla wieszcza wykonanych ręcznie przez krakowian. "Dostaliśmy ich kilkadziesiąt. Zostaną rozesłane do instytucji i organizacji w całej Polsce, które zajmują się propagowaniem twórczości i postaci Cypriana Kamila Norwida" – powiedziała PAP Justyna Dutka z Dział Promocji Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Ośrodek organizuje także dwa konkursy. 1 września ruszył nabór do rezydencji artystycznych inspirowanych twórczością Norwida, w ramach których nagrodzeni artyści będą mieli okazję zrealizować własny projekt odnoszący się do hasła "Dopokąd idę!..." i przez dwa miesiące przebywać w ARTzonie Ośrodka Kultury.

Z kolei od 15 września do 31 października twórcy mogą nadsyłać zgłoszenia do Nagrody Norwidowskiej. Ośrodek chce wyróżnić artystów, którzy nie ograniczają się tylko do jednej dziedziny sztuki, lecz łączą działalność literacką z innymi obszarami m.in.: sztukami wizualnymi, teatrem, tłumaczeniami, publicystyką i filozofią. Nagroda główna to 10 tys. zł, przyznane zostaną także dwa wyróżnienia po 2 tys. zł. Laureaci zostaną ogłoszeni 27 listopada podczas uroczystej gali.

Kulminacyjnym punktem obchodów Roku Norwida w Krakowie będzie Norwid Festiwal 2021, który odbędzie się od 26 do 28 listopada pod hasłem "Dopokąd idę!...". Wydarzenie zostało dofinansowane przez ministerstwo kultury oraz miasto Kraków.

Podczas festiwalu odbędzie się godzinny koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Mateusza Kluzy z zespołem, panele dyskusyjne, podczas których zaproszeni goście rozmawiać będą o współczesnej recepcji dzieł Norwida, warsztaty kreatywnego pisania, spacer śladami Norwida po Krakowie i gra terenowa. Festiwal zakończy recytacja wierszy Norwida w Opactwie oo. Cystersów w Mogile, gdzie eksponowany jest cykl obrazów "Dzieje Wandy" autorstwa Michała Stachowicza, które Norwid miał okazję oglądać w tym miejscu w 1842 r.

Norwid Festiwal 2021 będzie transmitowany online oraz tłumaczony na Polski Język Migowy.