Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Hiszpania okiem Mariana Abramowicza

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2013.07.04 08:01 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:59 )
Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie – niezwykła wystawa w Instytucie Cervantesa w Krakowie.

fot. Marian Maurizio Abramowicz

Hiszpania Abramowicza

Marian Maurizio Abramowicz był polskim uchodźcą, agronomem i taternikiem, który w latach drugiej wojny światowej osiadł wraz z żoną Jadwigą w Hiszpanii, wybierając ten kraj na swoją drugą ojczyznę. Na wykonanych przez niego zdjęciach oglądamy Hiszpanię lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku, niewiele ponad dekadę od zakończenia wojny domowej, po której nie zabliźniły się jeszcze świeże rany. To kraj bez tłumu turystów, gęstej sieci hoteli i autostrad, w którym czas wydawał się płynąć wolniej niż kiedykolwiek przedtem. Nie każdy mógł zobaczyć taką Hiszpanię. I nie każdemu taka Hiszpania dała się poznać, bo w tamtych czasach jej dawna duma mieszała się z upokorzeniem i niepewnością jutra.

Abramowicz opowiedział o niej po swojemu, na własną odpowiedzialność, unikając uproszczeń i przerysowań. I choć na jego zdjęciach widać upływ czasu, tego mierzonego zegarkiem i kalendarzem, to jednak czas główny, wyrażony w rytmie życia ludzi, w ich codzienności i w przemijaniu, wydaje się być niezmienny.

Wystawa Szkice z Hiszpanii jest pierwszą publiczną prezentacją fotografii Mariana Maurizia Abramowicza (1905–1996) ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Kuratorzy ułożyli narrację z oryginalnych odbitek: najpierw w postaci technicznej dokumentacji badań nad poziomem rolnictwa w Hiszpanii, później jako coraz bardziej swobodne impresje. Wykonane na półmatowym papierze o kremowym podłożu bromowo-srebrowym tworzą – rok po roku – opowieść o Hiszpanii widzianej oczyma przybysza. Zagłębiamy się w nią chronologicznie.

(Wojciech Musiał/mat. prasowe)


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię