Wszystkie wydarzenia Dni Tischnerowskich dotykać będą w tym roku tematu wolności. Dla Tischnera było to jedno z głównych pojęć, którym poświęcił szereg tekstów i rozważań. „Wolność jest sposobem bycia. Jest to sposób bycia wedle rozumu”. To jedna z wielu myśli filozofa odnosząca się do tego tematu. Odpowiadając na pytanie czym jest wolność Tischner - jak zauważa jego biograf Wojciech Bonowicz – na pierwszym miejscu stawia myślenie, które sprawia, że człowiek staje się wolny.

Dni Tischnerowskie rozpoczynają się w środę 20 kwietnia mszą świętą w intencji ks. profesora w kolegiacie św. Anny, a potem odbędzie się pierwsza z serii debat, której tytuł nawiązuje do głośnego tekstu Tischnera „Nieszczęsny dar wolności”. W dyskusji ( PWST Straszewskiego 22 g.18.30), którą poprowadzi Łukasz Tischner udział zapowiedzieli laureaci nagrody Znaku i Hestii s.Barbara Chyrowicz filozof i bioetyk, Janina Ochojska szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i Piotr Kłodkowski politolog, orientalista, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. Tischnera.

21 i 22 kwietnia w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędą się trzy panele dyskusyjne przygotowane przez Instytut Myśli Tischnera. Pierwszy, pozwalający zapoznać się z najważniejszymi stanowiskami i problemami obecnymi we współczesnej debacie filozoficznej to „Współczesne wizje wolności, drugi poświęcony kwestiom wciąż budzącym spory i wątpliwości zatytułowany został „Wolność sumienia a autorytet kościoła”, ostatni panel dyskusyjny „Wychowanie i wolność” koncentrować się będzie na zagadnieniach współczesnej pedagogiki pytającej o doświadczenia wolności w wychowaniu i kształceniu nowych pokoleń.

W ramach Dni odbędzie się jak zwykle (22.04  Kino Kijów g. 18.30 ) Jaskinia Filozofów. O drogach wolności dyskutować będą Wojciech Roszkowski ekonomista i historyk, Zbigniew Stawrowski filozof, Piotr Kłodkowski orientalista oraz politolog Jan Maria Rokita.

Na spotkanie w Kinie Kijów obowiązują bezpłatne zaproszenia do odebrania w Kinie Kijów, w PWST przy Straszewskiego 22, Pawilonie Wyspiańskiego przy Pl. Wszystkich Świętych i w InfoKraków przy ul. Św. Anny 2.

W sobotę 23 kwietnia na zakończenie Dni Tischnerowskich odbędzie przygotowane wspólnie przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera i WSE im J.Tischnera "Spotkanie filozoficzne młodych", które poświęcone będzie dyskusji na temat wolności w sieci. ( 23.04 WSE ul. Westerplatte 11 g. 11.00).

W tym samym dniu o godzinie 18.00 na scenie im S. Wyspiańskiego  PWST przy ul Straszewskiego 22 odbędzie się Gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J.Tischnera. Nagrody odbiorą tegoroczni laureaci: filozof i duszpasterz o. J.A.Kłoczowski,  publicysta Jerzy Sosnowski i ks. Józef Krawiec. Rozmowę z laureatami poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski.

Gali towarzyszyć będzie koncert „Poeci Tischnera”.

 

16. Dni Tischnerowskie w  Krakowie  20 - 23 kwietnia 2016./

 

 

jdruzynska/mat.pras