Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Asamblaże D.Dudzińskiego na wystawie w Tarnowie

„Sekretne życie przedmiotów. Asamblaże” Andrzeja Dudzińskiego - wystawa w tarnowskich witrynach 26.06-31.08.2021

foto. Wydział kultury UMT

Andrzej Dudziński  „Sekretne życie przedmiotów. Asamblaże”  - wystawa  w tarnowskich witrynach

Asamblaże będą prezentowane w wielu miejscach w Tarnowie, w instytucjach kultury i miejskich witrynach..

Lokalizacje:
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, ul. Mickiewicza 4 - główna część wystawy
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Krakowska 4 - witryna
Tarnowskie Centrum Kultury, Rynek 5
Kino Marzenie, ul. Staszica 4
Amfiteatr Cafe, ul. Kopernika 2
Biuro Wystaw Artystycznych – oddział w budynku Dworca PKP, Pl. Dworcowy 4
Galeria „Aniołowo”, ul. Żydowska 2
Witryna, Rynek 4
Cukiernia Kudelski, ul. Krakowska 1
Witryna, ul. Wałowa 37
Witryna, ul. Bernardyńska 8

Według słynnej dewizy Leonarda da Vinci, w każdej plamie na murze dostrzec można „głowy ludzkie, rozmaite zwierzęta, bitwy, skały, morza, chmury, lasy i inne podobne rzeczy". Aby w dobrze znanym kształcie otaczającego nas świata dopatrzyć się fragmentów innej rzeczywistości, konkret musi przez chwilę stać się dla nas abstrakcją, wolną od wszelkich skojarzeń. Tą ścieżką podąża niewątpliwie Andrzej Dudziński, tworząc (…) rodzaj efemerycznego szkicownika, łączącego taszystowski gest malarza z czujną obserwacją codzienności w jej drobnych, ale niezwykłych przejawach. Intermedialne działania Dudzińskiego ujawniają zarówno temperament zbieracza osobliwości, niepokornego surrealisty, jak i konceptualisty (…). Wyrwane z kontekstu fragmenty miejsc, słów i zdarzeń zdają się układać w nowe komunikaty, dowodząc zarazem, iż granica między tym co uważamy za „artystyczną” i „nieartystyczną" sferę życia, jest bardzo cienka. (…) Andrzej Dudziński jako miejski flaneur i nieortodoksyjny kolekcjoner widoków, rozsadza sztywne ramy kategorialnej przynależności napotkanych obiektów. Jego (…) asamblaże i książki utrzymane w duchu silva rerum - stanowią współczesną emanację idei dawnych gabinetów osobliwości. Nowożytne wunderkamery, jako obrazy „świata w miniaturze", z założenia sprzyjały przenikaniu się różnorodnych dziedzin poznania.
Jakub Woynarowski




foto. Wydział kultury UMT

foto. Wydział kultury UMT



Andrzej Dudziński, pseudonim „Dudi” (ur. 1945) - rysownik, grafik, malarz, fotografik. Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej, następnie architekturę wnętrz i grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Został absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako rysownik debiutował w 1970 roku na łamach „Szpilek”. Pseudonim „Dudi” wywodzi się od cyklu rysunków przedstawiających wymyślonego przez siebie ptaka. Swoje prace zamieszczał również w takich pismach jak „Polska”, „Polityka”, „Kultura”, „Ty i Ja” i „Tygodnik Powszechny”. W 1977 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, od 1980 zamieszkując w Nowym Jorku. Po latach zamieszkał na stałe w Warszawie. Współpracował z wieloma czasopismami amerykańskimi – „The Atlantic Monthly”, „The Boston Globe”, „Newsweek”, „The New York Times”, „Playboy”, „Rolling Stone”, „Time”, „Vanity Fair” i „The Washington Post”. Wykonywał też prace na zamówienie wielu przedsiębiorstw – AT&T, Deutsche Telekom, IBM, Royal Bank of Scotland, a także dla PBS, przedsiębiorstwa badania rynku i opinii. W latach 1982–1990 wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. W dorobku ma kilkadziesiąt indywidualnych wystaw swoich prac, m.in. w Berlinie, Düsseldorfie, Genewie, Lipsku, Pradze, Tokio, Waszyngtonie i licznych miastach Polski. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej (2012). W 2001 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Sopotu – miasta, w którym się urodził. Jest mężem pisarki Magdy Dygat. Wraz z żoną jest autorem książki „Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich” (Wyd. Literackie, Kraków 2009).


Artysta jest zaprzyjaźniony z Tarnowem. Wielokrotnie prezentował w mieście swoją twórczość, a także wspólnie z żoną Magdą Dygat zapraszali do Tarnowa licznych gości, m.in. Janusza Głowackiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Wojciecha Pszoniaka; by spotykać tarnowską publiczność z osobowościami polskiej kultury.

foto. Wydział kultury UMT

foto. Wydział kultury UMT



Otwarcie wystawy z udziałem Artysty w piątek 25.06, g. 18:30 / foyer Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, wstęp wolny



Wystawa przygotowana we współpracy Instytucji Kultury Miasta Tarnowa: Biura Wystaw Artystycznych, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Tarnowskiego Centrum Kultury, Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa.



Andrzej Dudziński „Sekretne życie przedmiotów. Asamblaże”

Tarnów – wystawa w witrynach
26.06-31.08.2021



mat.pras/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię