Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

100-lecie urodzin Zuzanny Ginczanki. W Krakowie odsłonięto tablicę pamiątkową

  • Kultura
  • date_range Środa, 2017.03.08 18:04 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:47 )
Kraków świętuje setną rocznicę urodzin poetki Zuzanny Ginczanki - urodziła się dokładnie 9 marca 1917 roku w Kijowie, ale jej ostatnie dni związane są najprawdopodobniej z niemieckim obozem koncentracyjnym w Płaszowie. W Krakowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą poetce.

Fot. marek Lasyk

Posłuchaj, co mówi Sylwia Papier z UJ-organizatorka wydarzenia
Tablica pamięci Zuzanny Ginczanki

Historia jej życia była ściśle związana z Krakowem. Od lata 1943 roku przez prawie rok Ginczanka ukrywała się w kamienicy przy Mikołajskiej 26. Po odkryciu jej kryjówki była więziona na Montelupich, a potem najprawdopodobniej rozstrzelana na terenie obozu Płaszów.

"Chodzi nam o przywrócenie Ginczance godnego miejsca w kulturze i historii. Wierzę, że tablica będzie nie tylko przypominała jej postać, życie tak krótkie, tak tragicznie skończone, ale będzie też ostrzeżeniem dla nas wszystkich"- mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. 

 

Posłuchaj, co mówią: wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig i Olga Brzezińska z "Miasta Literatury"

Jej poezję cenili Skamandryci i Witold Gombrowicz, a swoim talentem, niezwykłą osobowością i urodą podbiła serca warszawskiej bohemy. Utwory Zuzanny Ginczanki, polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, są pełne niezwykłej dojrzałości, zarówno warsztatowej, jak i egzystencjalnej. "To wyjątkowa poezja, niezwykle kobieca, niezwykle sensualna, ale też przesycona ludzkim doświadczeniem. Dwuistością istnienia kobiety i żydówki. Pozwala na nowo odkrywać czytelnikom historię, którą przysypał kurz" mówi Olga Brzezińska z "Miasta Literatury".

Zuzanna Ginczanka była jedną z najzdolniejszych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym. Publikowała w pismach "Szpilki", "Wiadomości literackie", "Skamander". W 1936 roku, w wieku 19 lat wydała debiutancki tomik wierszy - "O centaurach". 

Obchody 100-lecia urodzin Zuzanny Ginczanki w Krakowie, organizowane są przez Fundację Miasto Literatury i Wydział Polonistyki UJ.

8 marca o godzinie 14.00 odbyła się sesja naukowa zat. "...jak burgund pod światło", a o godzinie 18.00 w księgarnia BONA pokazano dokumentalne słuchowisko o poetce zat. "Zuzanna albo beżowe, czarne, pomarańczowe". Reżyserem słuchowiska jest Tomasz Cyz.

9 marca na godz. 14:30 w Księgarni Bona przy ulicy Kanoniczej 11 zaplanowano spotkanie "Poeci i Poetki dla Ginczanki" z udziałem m.in. Adama Zagajewskiego, Bronisława Maja i Adama Wiedemanna.

Spotkanie z poezją Zuzanny Ginczanki także w radiowym w Kole Kultury 9 marca po g. 21.00.

 

 

Anna Łoś,jn/kf

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię