Na początku czerwca prezydent elekt Karol Nawrocki przekazał, że szefem jego gabinetu zostanie dotychczasowy szef jego sztabu wyborczego Paweł Szefernaker (PiS), jego zastępcą dotychczasowy dyrektor biura prezesa IPN Jarosław Dębowski, a rzecznikiem Kancelarii Prezydenta dr Rafał Leśkiewicz, z którym Nawrocki współpracował w IPN.
Miesiąc później Nawrocki poinformował, że szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego zostanie prof. Sławomir Cenckiewicz, a jego zastępcami - generałowie: Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś.
Nawrocki ogłosił też, że za sprawy międzynarodowe w jego kancelarii będzie odpowiadał poseł PiS Marcin Przydacz, który już w czasie prezydentury Andrzeja Dudy był szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. W KPRP pozostać ma również prezydencki minister Wojciech Kolarski - który obecnie pełni tę funkcję.
W ubiegłym tygodniu Nawrocki przekazał na X, że trwają „ostatnie szlify nowej kancelarii”.
Według mediów, szefem kancelarii Karola Nawrockiego ma zostać Zbigniew Bogucki. Poseł PiS w niedawnej rozmowie z PAP nie chciał komentować tych doniesień. - Dopóki nie ma komunikatu ze strony prezydenta, to są tylko i wyłącznie spekulacje. To jest wyłączna prerogatywa prezydenta. To prezydent decyduje i to on będzie ogłaszał, kto będzie szefem i zastępcą szefa kancelarii - podkreślił Bogucki.
W kontekście tego stanowiska przez pewien czas w doniesieniach medialnych pojawiało się też nazwisko posła PiS Przemysława Czarnka - który niedawno został wybrany jednym z wiceprezesów swojej partii. - Jednak prezydent elekt miał postawić warunek, że szefem Kancelarii ma być osoba bezpartyjna - mówił w połowie lipca „Super Expressowi” Czarnek.
Media podają, że funkcję wiceszefa kancelarii ma objąć Adam Andruszkiewicz, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, wiceminister cyfryzacji w poprzednich rządach, który odpowiadał za internetową kampanię Nawrockiego.
Niewykluczone, że w KPRP znajdzie się więcej osób, dawniej związanych z IPN; według medialnych doniesień do grona najbliższych doradców prezydenta Karola Nawrockiego może dołączyć także Marcin Możdżonek.
Możdżonek to były reprezentant Polski w siatkówce. W 2009 r. W latach 2011–2014 był kapitanem kadry. W swoim dorobku ma złoto mistrzostw Europy 2009 i złoto mistrzostw świata 2014. W 2020 r. zakończył karierę sportową, od 2023 jest prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej, od 2024 - radnym Rady Miasta Olsztyna.
B. siatkarz zabrał w tej sprawie głos na portalu X. „Szanowni Państwo, jestem z tych, którzy lubią wyzwania i nie uciekają od odpowiedzialności. Natomiast z mediami bywa różnie. Nie wszystko jest tak, jak czasami możemy przeczytać. Nie wszystko bywa prawdą, nie wszystko kłamstwem” – napisał.
Możdżonek, pytany przez Onet o komentarz w sprawie swojej nowej roli, zaznaczył, że musi się wstrzymać z wypowiedzią.
W II turze wyborów prezydenckich, popierany przez PiS Karol Nawrocki, zdobywając 50,89 proc. głosów, pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11 proc.
Na 6 sierpnia w Warszawie zwołano Zgromadzenie Narodowe, podczas którego zostanie zaprzysiężony nowo wybrany prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.