Informacje te przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazał podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
"Odnosząc się do uchwał podjętych dzisiaj przez Krajową Radę. Mianowicie z tzw. depozytów sądowych zostały zwrócone do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pieniądze, które tam zostały złożone. A ponieważ zmieniła się sytuacja prawna tych likwidatorów, a także została przez Krajową Radę podjęta uchwała dotycząca przekazywania pieniędzy abonamentowych do tzw. spółek mediów publicznych w likwidacji i w tej chwili one będą dostawały te pieniądze bezpośrednio z obowiązkiem rozliczenia wydatków" - mówił Świrski.
W związku z czym, jak podkreślił, Krajowa Rada podjęła uchwałę "jednością głosów" o przekazaniu Polskiemu Radiu Regionalnej Rozgłośni w Krakowie "Radio Kraków" środków z wpływów abonamentowych związanych ze zwrotem tych środków Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji z rachunku depozytowego Ministra Finansów przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie i przekazanie tych pieniędzy dla "Radia Kraków" w kwocie 696 820 zł.
W ubiegłym roku KRRiT wstrzymała wypłatę mediom publicznym należnych środków abonamentowych. Przewodniczący KRRiT usiłował słać pieniądze na depozyt sądowy, ale sądy odmawiały ich przyjęcia. Dodatkowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uznał taką praktykę za niezgodną z prawem i ukarał Przewodniczącego KRRiT grzywną. Mimo to Przewodniczący KRRiT zamiast na konto Radia kolejne transze abonamentu nadal usiłował słać na depozyt sądowy. Dopiero od października ubiegłego roku bieżące transze abonamentu RTV zaczęły trafiać na konto Radia.
Od kolejnych decyzji sądu KRRiT się odwołuje, co wydłuża procedurę odzyskania pieniędzy. Te niespełna 700 tysięcy, które teraz otrzymaliśmy, to dopiero pierwsza, zaległa transza z ubiegłego roku
- wyjaśnia Marcin Pulit Redaktor Naczelny-Likwidator Spółki.
Niedawno uprawomocniła się kolejna decyzja sądu w sprawie kolejnej transzy, więc spodziewam się w najbliższych tygodniach kolejnej wpłaty. Nadal KRRiT zalega Radiu Kraków blisko 6,6 mln złotych należnego abonamentu za rok ubiegły
- dodaje Pulit.