Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zmarł senator Krzysztof Kozłowski. Miał 82 lata

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2013.03.26 08:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:53 )
Nie żyje Krzysztof Kozłowski - były minister spraw wewnętrznych, szef Urzędu Ochrony Państwa, senator. Zmarł w wieku 82 lat.


"Mąż stanu" - tak o zmarłym Krzysztofie Kozłowskim mówi Artur Sporniak, dziennikarz Tygodnika Powszechnego. Kozłowski przez ponad 40 lat był zastępcą redaktora naczelnego gazety, ale też był aktywnym politykiem. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, kierował resortem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, był także pierwszym szefem Urzędu Ochrony Państwa.

Członkowie rządu wspominali na dzisiejszym posiedzeniu zmarłego Krzysztofa Kozłowskiego. Premier Donald Tusk powiedział po posiedzeniu, że był on jednym z twórców niepodległej Polski. Był też dobrym człowiekiem. Premier dodał, że członkowie rządu wspominali go z żalem.

Krzysztof Kozłowski był absolwentem prestiżowego I Liceum Ogólnokształcącego imienia Nowodworskiego w Krakowie i doktorem filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez blisko pół wieku, jako najbliższy współpracownik i zastępca Jerzego Turowicza tworzył "Tygodnik Powszechny". Redagowana przez niego rubryka: "Obraz Tygodnia" stała się znakiem firmowym pisma. Był wieloletnim działaczem Klubów Inteligencji Katolickiej.
Po sierpniowych strajkach w 1980 doradzał Solidarności w Hucie imienia Lenina. W 1989 roku został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W czerwcowych wyborach uzyskał mandat senatora i sprawował go przez cztery kolejne kadencje. Od 1989 przez 12 lat piastował funkcje senatora.
Był pierwszym niekomunistycznym ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Nadzorował rozwiązanie Służby Bezpieczeństwa i współtworzył nowe służby specjalne III RP „Potrzebowałem człowieka twardego, ale nie awanturnika” - napisał o nim po latach Tadeusz Mazowiecki – „za jego zgodę będę mu zawsze wdzięczny.”
Dwa lata temu prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzysztofa Kozłowskiego za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej Polski, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
(Daniela Motak/Maciej Skowronek/ IAR/jg)Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię