Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zamiast tradycyjnej kwesty na cmentarzu Rakowickim – internetowa zbiórka

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2020.11.01 08:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:45 )
Internetowa zbiórka zastąpiła w tym roku tradycyjną kwestę na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, z której dochód przeznaczany był na ratowanie zabytkowych nagrobków. Internetowa kwesta w portalu zrzutka.pl potrwa do 31 grudnia.

Fot. Marek Lasyk

Zamknięty Cmentarz Rakowicki

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa co roku we Wszystkich Świętych organizował na cmentarzu Rakowickim kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków. W akcję włączali się artyści i politycy. Każdego roku z puszkami na terenie nekropolii stali m.in. Anna Dymna i Jarosław Gowin.

Jak poinformowała Anna Kornecka z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, z powodu epidemii 40. kwesta odbędzie się wyłącznie online. Datki można wpłacać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/ghc5vm).

W ubiegłym roku podczas zbiórki udało się zebrać 60 tys. zł. W 2019 r. za środki Komitetu wyremontowano 10 nagrobków na cmentarzu Rakowickim i jeden na Nowym Cmentarzu Podgórskim.

Od 14 lat kwesta na odnowę zabytkowych lub zapomnianych nagrobków odbywała się także na cmentarzu Podgórskim. W tym roku organizator wydarzenia Stowarzyszenie Podgórze zrezygnowało z tradycyjnej zbiórki i zachęca do wpłat datków również za pośrednictwem portalu zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/svsfrg). Środki można wpłacać też bezpośrednio na konto stowarzyszenia.

Pieniądze zebrane w 15. Podgórskiej Kweście trafią na konserwację dwóch zabytkowych nagrobków, odnowionych przed kilku laty- rodziny Fialków (kw. IIa płd., grób 11) oraz rodziny Malewskich (kw. IIa płd., grób 10), które na skutek wiosennej wichury zostały poważnie uszkodzone.

Otwarty w styczniu 1803 roku cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu znanych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Marek Grechuta, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki. W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

Mieszkańcy miasta co roku zapalają też znicze przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu i Pomnikiem Żołnierzy Września. Pamiętają również o obcych żołnierzach poległych na polskich ziemiach, zarówno z kwatery brytyjskiej, jak i radzieckiej.

W Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. Najstarszą miejską nekropolią jest Stary Cmentarz Podgórski, gdzie pochowani zostali m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

Internetowe zbiórki zorganizowano też w podkrakowskich Dobczycach. Darczyńcy będą mogli wpłacić pieniądze tylko na konto dobczyckiego oddziału PTTK. Kwesta w Dobczycach odbywa się od 20. lat. Dzięki niej udało się już odnowić 63 najstarsze nagrobki.

Z kolei w Myślenicach w tym roku drugie podejście do zbiórki na odnowę cmentarza choleryków na Bukówce. Pieniądze na ten cel zebrano już rok temu, ale organizatorzy kwesty postanowili przeznaczyć je na walkę z koronawirusem. W tym roku pieniądze można wpałacać na konto Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego.

 

(PAP/Maciej Skowronek/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię