Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zabytkowy okrąglak w krakowskim Parku Jordana czekają wielkie zmiany

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2020.05.19 17:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:27 )
Słynna Jordanówka znów w rękach miasta. 25-letnia umowa dzierżawy z Towarzystwem Parku im. dr Henryka Jordana wygasła. Zarząd Zieleni Miejskiej, który w poniedziałek odebrał klucze do budynku, zajmie się jego inwentaryzacją. Potem podejmie decyzję co do jego przyszłości.

Fot. Joanna Orszulak

Posłuchaj, co mówi Piotr Kempf
Krakowska Jordanówka przed nadchodzącym remontem

Pomysł pojawi się dopiero po tym, jak urzędnicy dokładnie przyjrzą się budynkowi. Na pierwszy rzut oka widać, że w Jordanówce czas zatrzymał się na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy w dzierżawę wzięło go Towarzystwo Parku im. dr Henryka Jordana. Świadczy o tym choćby wygląd baru pomieszczenia kawiarnianego. Nie lepiej jest w piwnicy, gdzie znajdowały się toalety i pomieszczenia, w których miała działać izba pamięci słynnego promotora kultury fizycznej wśród młodzieży. Tam w wielu miejscach ze ścian odpada tynk, część z nich jest też zagrzybiona. Jak mówi Piotr Kempf,  dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, trzeba działać szybko: - Na pewno pozostawienie pustego budynku na okres zimowy, nieużywanie go przez okres wakacyjny spowoduje dalszą degradację. Wszystkie sprawy wyjaśnią się już po wakacjach. Będziemy mieli ekspertyzę i decyzję miejskiego konserwatora zabytków, co robimy z budynkiem. Czy remontujemy, czy stawiamy budynek na nowo. Myślę, że to zadanie na pewno musi się zmieścić w budżecie. Jeśli remont Jordanówki uda się wpisać do przyszłorocznego budżetu, prace zaczną się niezwłocznie. - Projektujemy, rozbieramy w przyszłym roku, żeby w 2022-2023 roku stanął tu nowy budynek lub ten remontujemy, więc także 2022-2023 będzie tym rokiem, kiedy będziemy mogli mówić, że na nowo Jordanówka funkcjonuje, choć na razie jeszcze nie wiemy, w jakiej formie. Czy będzie to okrąglak czy powrót do dawnej architektury - planuje PiotrKempf.

Choć wyremontowany budynek będzie gotowy najwcześniej za 2 lata, to już teraz pojawiają się pierwsze pomysły na to jak go zagospodarować. - Może warto po tych 25 latach pomyśleć o tym, żeby przywrócić świetność Jordanówce? Jeśli przeprowadzamy rewitalizację parku, chcemy żeby był pięknym miejscu, więc cóż stoi na przeszkodzie, żeby w tym miejscu przeprowadzać zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży? - mówi aktywistka miejska, Natalia Nazim. Proponuje, aby wyremontowany budynek wynająć działającemu w Krakowie Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana. Władze tej placówki podchodzą do pomysłu ze sporym entuzjazmem. Jak mówią, dotychczasowe siedziby nie mieszczą wszystkich chętnych na udział w organizowanych przez centrum zajęciach. Jak mówi Bartłomiej Kocurek, dyrektor placówki, oprócz oferty dla wychowanków Centrum Młodzieży w Jordanówce znów mogłaby działać kawiarnia. Tyle że w nieco innej formie niż dotychczas: - Kawiarnia nie musi wyglądać tak jak ostatnio. Może mniej kolorowych zabawek za pieniążki, reklam lodów i napojów gazowanych, bardziej kawiarnia klimatyczna, ale nie wyobrażam sobie, żeby zabrakło tam tego typu działalności jak do tej pory. Centrum Młodzieży jest jednostką budżetową. Oprócz siedziby głównej utrzymuje również dwie filie, z tego jedną zamiejscową całkiem dużą i całkiem nieźle sobie radzi. Myślę, że dalibyśmy sobie radę również z Jordanówką. Bartłomiej Kocurek podkreśla również, że Centrum Młodzieży, którym kieruje, mogłoby samodzielnie wyremontować pomieszczenia Jordanówki, jeśli tylko miasto wyrazi na to zgodę. Chętnych do wynajęcia odremontowanego okrąglaka jest więcej. Urzędnicy zastrzegają, że tym razem umowa najmu będzie na pewno krótsza. 3-letnie kontrakty dają szansę na większą kontrolę nad tym, co dzieje się z budynkiem i ewentualną interwencję.


Ciekawostka: od 1889 do 1912 roku w budynku Jordanówki mieściła się mleczarnia, a sam okrąglak w pierwotnym kształcie był drewniany. Obecna konstrukcja powstała w 1968 roku.

 

Joanna Orszulak/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię