Przedstawiciele Agencji Mienia Wojskowego przekonują, że działki przy ulicy Rydla mają ogromny potencjał inwestycyjny. "Wokół fortu są możliwości zabudowy oraz możliwość wykorzystania tego w celach komercyjnych. Szukaliśmy takiego nabywcy, który połączy dwie funkcje: zachowa historyczną wartość tego miejsca, jak również rozwinie działalność pożyteczną, służącą mieszkańcom" mówi Agnieszka Bolesta - prezes Agencji Mienia Wojskowego.

Teren znajduje się w niedalekim sąsiedztwie głównej siedziby uniwersytetu, dlatego zdaniem jego władz jest doskonałym miejscem na rozbudowę kampusu. Jak mówi kanclerz uczelni - dr Krzysztof Wąsowicz - inwestycje będą wymagały jednak olbrzymich nakładów finansowych. "Największą część zajmie rewitalizacja fortu i tam chcemy stworzyć centrum konferencyjno-naukowe z częścią hotelowo-restauracyjną. Chcemy stworzyć laboratorium mechatroniki, inne centra a także kompleks sportowy" - przedstawiał plany kanclerz.
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego - prof. Piotr Borek przekonuje z kolei, że otrzymał już zapewnienia o tym, że uczelnia może liczyć na finansowe wsparcie z różnych źródeł. "Złożyliśmy wstępne projekty u marszałka, rozmawialiśmy z wojewodą, liczymy również na środki ze SKOZK, a także wsparcie ministerstw" - mówił prof. Borek. 
To wsparcie zadeklarowało już między innymi Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wiceszef tego resortu - Włodzimierz Bernacki podkreślał, że teren wraz z zabytkowym obiektem nie mógł trafić w lepsze ręce. "Fort znajduje się w bezpośredniej bliskości uniwersytetu. To też było obwarowane warunkami, czyli, że Uniwersytet Pedagogiczny będzie musiał zadbać o tę materię historyczną. Władze chyba najbardziej świadome są tej powinności. Wreszcie jest to, co jest związane z kształceniem nauczycieli przedmiotów związanych z bezpieczeństwem" - wyliczał prof. Bernacki. 

Zysk ze sprzedaży działek przy ulicy Rydla Agencja Mienia Wojskowego ma przeznaczyć na budowę mieszkań dla żołnierzy.

Dodajmy, że to kolejny zabytkowy fort, którym dysponuje uczelnia. Kilka lat temu Uniwersytet Pedagogiczny kupił, odrestaurował i przekształcił w jeden z wydziałów fort w Skotnikach.