Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) zrzesza blisko 300 członków. 8 września – w rocznicę powstania organizacji – obchodzony jest Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. Z tej okazji na całym świecie organizowane są wystawy, konferencje i koncerty promujące ideę ochrony światowego dziedzictwa i angażujące lokalne społeczności.

 

Zabytkowe centrum Krakowa wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem zostało umieszczone już na pierwszej stworzonej przez UNESCO liście Światowego Dziedzictwa we wrześniu 1978 roku.

 

We wtorek z Wieży Ratuszowej znów odezwie się głos dzwonu zwanego "gwałtownym". Przed wiekami był on zawieszony na wyższej z wież kościoła Mariackiego, a jego uruchamianie pozostawało w gestii miejskiej straży. Dzwon został odlany ok. 1378 roku, a w 1681 roku został ściągnięty z hejnalicy i przetransportowany saniami pod Wieżę Ratuszową. Tam pełnił rolę cymbała zegarowego.

Zegar na Wieży Ratuszowej był od początków XVIII wieku głównym publicznym czasomierzem w mieście. Dzwon przestał bić ponad pół wieku temu, a teraz dzięki staraniom Muzeum Krakowa odzyska swoją funkcję.

 

Jak podał Urząd Miasta, uruchomienie dzwonu na Wieży Ratuszowej będzie także nawiązaniem do przypadającej w tym roku 500. rocznicy odlania dzwonu Zygmunta.

 

Od wtorku mieszkańcy będą mogli korzystać ze zrewitalizowanego placu Świętego Ducha, na którym niegdyś znajdowały się klasztor Zakonu Ducha Świętego, szpital i cmentarz. Dawne kościelne i szpitalne zabudowania wyburzono ostatecznie w końcu XIX wieku, by na części tak pozyskanego terenu postawić reprezentacyjny Teatr Miejski – dzisiejszy Teatr im. Juliusza Słowackiego.

 

W XX wieku był tam dworzec autobusowy, a w ostatnich latach parking. Teraz plac ma być przestrzenią wypoczynkową ze strefą kawiarnianą, nową zielenią oraz zegarami, które będą pokazywać aktualną godzinę dla Krakowa oraz jego miast partnerskich.

 

W czerwcu zeszłego roku Kraków był gospodarzem 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Uczestnicy tego spotkania dyskutowali o skutkach masowej turystyki, ochronie historycznego krajobrazu miejskiego i angażowaniu lokalnych społeczności w zachowanie dziedzictwa. Podczas tego spotkania prezydent Krakowa został wybrany prezydentem OWHC.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.