Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Z rehabilitacji pocovidowej w kopalni w Wieliczce skorzystało ponad 700 osób

W minionym roku ponad 700 osób skorzystało z rehabilitacji pocovidowej w kopalni soli w Wieliczce . Leczenie skutków zachorowań na covid w mikroklimacie solnych wyrobisk przynosi bardzo dobre efekty – wynika z informacji przekazanych PAP przez kopalnię.

fot: Kopalnia Soli "Wieliczka"

W podsumowaniu roku 2021 r. Kopalnia Soli "Wieliczka" zwróciła uwagę na aspekt zdrowotny swojej działalności. W maju w podziemnych uzdrowisku gościł prezydent Andrzej Duda – była to wizyta związana z programem rehabilitacji pocovidowej. "Leczenie skutków po COVID-19 w mikroklimacie solnych wyrobisk przynosi bardzo dobre efekty, o czym przekonały się setki pacjentów uzdrowiska. Na własnej skórze postanowił to sprawdzić również Prezydent" – podała kopalnia.

Łącznie ponad 700 osób w minionym roku skorzystało z rehabilitacji pocovidowej w kopalni, a w komorach uzdrowiskowych na leczniczych turnusach przebywało prawie 2,9 tys. osób. Kopalnia prowadziła także akcję szczepień – w punktach na powierzchni uzdrowisko wykonało ponad 7 tys. zastrzyków. W lecie na terenie kopalni można było także oddać krew. Z tężni solankowej skorzystało w 2021 r. ponad 123,2 tys. osób, to o 10 proc. mniej niż rok wcześniej, w miesiącach jej otwarcia.

Według zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" miniony rok zakończył się sukcesem, pomimo pandemii i zamknięcia Trasy Górniczej. Miejsce to odwiedziło prawie 700 tys. gości – o blisko 60 proc. więcej niż w 2020 r. Firmy, instytucje i osoby prywatne zorganizowały w podziemiach blisko 90 wydarzeń. Kopalnia zrealizowała najpilniejsze prace górnicze.

Jak wskazał prezes Kopalni Paweł Nowak, w ruchu turystycznym dominowali goście krajowi - 69 proc. zwiedzających. Pozostali to turyści zagraniczni. Przed pandemią proporcje te były odwrotne. "Stopniowa odbudowa ruchu turystycznego, ale też uruchamiane programy dla branży turystycznej, takim obiektom jak kopalnia w Wieliczce, pomagają utrzymać miejsca pracy i odpowiednio dbać o zwiedzane przez gości zabytkowe rejony" – ocenił.

Zarząd kopalni zakłada, że w 2022 r. zabytkowe podziemia odwiedzi 850 tys. osób. Według dyrektora wykonawczego Damiana Koniecznego pandemia zmieniła zachowania konsumentów. "78 proc. biletów na zwiedzanie tras w 2020 r. i 77 proc. w 2021 r. zakupili turyści indywidualni. W 2019 r. aż 45 proc. stanowiły grupy zorganizowane. W 2021 r. nastąpił wyraźnie widoczny rozkwit turystyki rodzinnej, a w ostatnich miesiącach roku także szkolnej. W 2021 r. grupy stanowiły zaledwie 23 proc., (w 2020 r. – 22 proc.), w tym wycieczki szkolne 8 proc. (w 2020 r. – 1,4 proc.). W ożywieniu przyjazdów grupowych pomogły m.in. programy rządowe, jak bon turystyczny czy akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej +Poznaj Polskę+" – opisywał.

W 2021 r. kopalnia zrealizowała prace zabezpieczające i modernizacyjne dzięki dotacji budżetowej w wysokości 85 mln zł oraz dzięki dofinansowaniu 38,7 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kopalnia otrzymała także środki z tarczy finansowej oraz pożyczkę z Polskiego Funduszu Rozwoju – dzięki temu możliwe było m.in. utrzymanie miejsc pracy.

Aby zobrazować rozmiar realizowanych zabezpieczeń w komorach i przy chodnikach kopalnia podała, ile drewna i kotew zwiedziono szybem św. Kingi do wyrobisk podziemnych: drewno - 9 798 sztuk o długości od 2,5 m do 6 m; kotwy – łącznie 7 786 m. Drewno posłużyło do budowy kasztów o sumarycznej objętości 1 274,88 m sześc. i obudów chodników o długości 2 472 m

Autor:
Polska Agencja Prasowa

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 06:00

    Aktualności drogowe 19.04. Relacja

  • 21:40

    Wjechał w słup, porzucił auto i uciekł pieszo. Policjanci znaleźli go w domu

  • 21:33

    Collegium Medicum UJ nie udostępni prosektorium UKEN w najbliższej przyszłości

  • 21:13

    Abp Jędraszewski: żadne poczęte dziecko nie jest własnością matki

  • 18:49

    Czy to jest awans?

  • 18:36

    Co zmieni wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania w Polsce?

  • 10:05

    Kometa, Muminki i filozofia.

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię