Wystawa przedstawia rozrywki w rzeczywistości miejskiej, zarówno zabaw i gier, aktywności poza domem, zabaw ruchowych, jak również czytelnictwa, oferty kulturalnej dla dzieci i rozwoju technologii - od telewizorów, po pierwsze komputery w latach 80. Na ekspozycji jest łącznie 700 eksponatów, w tym obiekty wypożyczone z Fundacji Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie, a także podarowane muzeum przez mieszkańców.
"Prace nad wystawą rozpoczęliśmy od ogłoszenia zbiórki w grudniu 2021 roku. Dostaliśmy kilkadziesiąt propozycji przekazania na wystawę pamiątek z dzieciństwa, wiele z nich opatrzonych wspomnieniami. Właściwie od każdej osoby, która coś zaproponowała, będziemy coś pokazywać - to prawie 50 osób" - mówi PAP kuratorka wystawy Agata Klimek-Zdeb.
Jak wymienia, pośród kilkuset eksponatów można będzie znaleźć celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, planszówki, zośkę, kolejkę elektryczną, rzutnik Ania, a także oryginalną emisyjną lalkę Misia Uszatka z telewizyjnego serialu. Są też prace przedstawiające m.in. Bolka i Lolka, Reksia oraz grafiki Bohdana Butenki, w wystawowej sali stanie również trzepak i komputer Atari.
"Nie będzie to jednak tylko sentymentalna opowieść" - zastrzega kuratorka. "Istnieje duże napięcie pomiędzy tym, jak jednostkowo pamięta się dzieciństwo a naszą świadomością historyczną dotyczącą PRL-u. Starałam się z jednej strony pokazać różnorodność doświadczeń poprzez osobiste wspomnienia, a także osadzić tę opowieść w realiach komunistycznych - bo pojawia się i niedobór, i propaganda, i cenzura" - dodaje Agata Klimek-Zdeb.
Muzeum przygotowało dwie ścieżki zwiedzania - dla dorosłych i dla dzieci. Wystawa jest czynna w oddziale Muzeum Krakowa - Muzeum Nowej Huty, na os. Centrum E1.