Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Trudna sytuacja na Dworcu Głównym w Krakowie

  • date_range Czwartek, 2022.03.10 16:39 ( Edytowany Czwartek, 2022.03.10 20:52 )
Na dworcu kolejowym cały czas są tłumy, wolontariusze przekonują, że brak organizacji ze strony instytucji publicznych, a urzędnicy przyznają, że Kraków nie jest w stanie przyjąć większej liczby uchodźców. Miasto cały czas próbuje sobie poradzić z napływem ludzi z ogarniętej wojną Ukrainy.

Fot. Marek Lasyk

Cały czas jest tłum ludzi. Długie kolejki ustawiają się przy zorganizowanych punktach recepcyjnych. Cały czas zaczepiani są wolontariusze i proszeni o pomoc czy to, żeby kupić bilet, czy pokierować dalej. Cały czas rozdawany jest też suchy prowiant. Wiele osób śpi przy kasach, na podłodze dworca czekając na pociąg lub dalszą pomoc:

Posłuchaj, co mówią uchodźczynie z Ukrainy

Jak przyznają jednak w rozmowach wolontariusze, przydałaby się sprawniejsza organizacja ze strony państwowych instytucji. Jak przekonuje np. Olga Lany z oddolnej inicjatywy Krakowskie Dębniki dla Ukrainy, przydałaby się integracja wszystkich inicjatyw:

Jest mnóstwo organizacji pozarządowych, mnóstwo inicjatyw oddolnych. One wszystkie są gotowe do tego, żeby działać wspólnie, żeby działać w jakiś skoordynowany sposób. Brakuje takiej inicjatywy ze strony administracji publicznej. Czujemy, że większość działań, które są realizowane, opiera się na jakiejś dobrej woli ludzi.

Z kolei jak mówi Dastin Szczur, jeden z wolontariuszy pracujących w punkcie przy ulicy Radziwiłłowskiej zorganizowanym przez krakowskie organizacje pozarządowe, w Krakowie zaczyna brakować mieszkań, w których można lokować uchodźców:

Szczególnie mieszkań dla osób, które muszą tu zostać na więcej niż kilka dni. Prowadzimy bardzo dużą bazę mieszkań, ludzie się do nas zgłaszają. Każdy oferuje pomoc tak, jak może. Jedni mogą na tydzień zalokować Ukraińców, drudzy mogą na 2, 3 dni. Jeśli ktoś może na dłużej, niech zgłasza się na Radziwiłłowską i oferuje taką pomoc.

Dlatego też wiele z organizacji działających w Krakowie mówi o konieczności lokowania uchodźców w innych miastach w Małopolsce czy innych województwach. Jak dodaje jednak też Olga Lany, mieszkania w Krakowie jeszcze są, przy najmniej jeśli chodzi o krótkoterminowe przyjęcie:

Wczoraj na jednej z grup facebookowych na hasło „Zwozimy ludzi z dworca. Kto dzisiaj w nocy może przyjąć rodzinę” pojawiło się bodajże 180 – 200 komentarzy z konkretnymi propozycjami. Te mieszkania, pokoje, kanapy są.

Jakiś czas temu Kraków wstrzymał przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców, którzy chcą przyjąć pod swój dach uchodźców. Taką prośbę wystosowało do nas MSWiA - tłumaczył zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Tak ma być do czasu wejścia w życie specustawy, która będzie szczegółowo regulować także tę kwestię.

W ubiegłym tygodniu było posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na którym minister Wąsik zwrócił się do nas z prośbą, żeby na razie nie uruchamiać tych adresów. Na Podkarpaciu miały miejsca niefortunne zdarzenia. W niektórych przypadkach te osoby były przyjęte, a potem wyrzucane. Dopóki nie będzie systemu weryfikacji, minister nas prosił o to, żeby nie udrożniać tego kanału. To mają być mieszkania rekomendowane przez rząd. Trzeba poczekać na ustawę. Będzie ustawa, która to ureguluje, będzie weryfikacja miejsc.

Andrzej Kulig: Kraków nie ma większej możliwości wchłonięcia uchodźców

Ten dokument został w nocy uchwalony przez sejm. Teraz czas na senat i potem podpis prezydenta. Jak dodawał jeszcze wiceprezydent Kulig, Kraków dotarł do kresu swoich możliwości. Około 90 tysięcy uchodźców jest już w mieście. I jest to coraz trudniejsze do zorganizowania, jeśli chodzi o zapewnienie miejsca i dostępu do usług publicznych. Nie da się jednak ukryć, odwiedzając wszystkie miejsca pomocy, że instytucje publiczne powinny się bardziej w nią zaangażować i ją zintegrować, aby była bardziej efektywna. Dlatego jak zapowiedział dzisiaj wojewoda małopolski, ze względu na dużą liczbę uchodźców przybywających na krakowski dworzec będą na nich obecni przez całą dobę koordynatorzy służb, aby obserwować i reagować na zmieniającą się sytuację. Jak zapewniał Łukasz Kmita, od początku na miejscu są też pracownicy urzędu:

Pracownicy Wydziału ds. Cudzoziemców 24 godziny na dobę są na terenie dworca, jest udzielane wsparcie w różnych potrzebach, choć rzeczywiście widoczni są – to trzeba przyznać - na pierwszej linii frontu wolontariusze z różnych organizacji, którym bardzo serdecznie dziękuję.

To, co ważne, to jak informowało już miasto, od jutra zostanie wstrzymane wydawanie pakietów pomocowych z miejskiej zbiórki. Powodem wstrzymania akcji jest wyczerpanie zapasów żywności, która była przynoszona przez krakowian. Wszystkie dary można nadal przynosić na krakowski stadion miejski.

Kraków: w piątek zostanie wstrzymane wydawanie pakietów pomocowych z miejskiej zbiórki

A jak informuje Straż Graniczna, do tej pory z Ukrainy do Polski przybyło blisko półtora miliona uchodźców.

Całodobowy Punkt Pomocy i Call Center

ul. Radziwiłłowska 3 (miejsce, gdzie uchodźcy mogą zaczekać i dostać jedzenie, w czasie szukania dla nich miejsca pobytu lub dopóki sami na znajdą takiego miejsca. Uchodźcy mogą zostać w Całodobowym Punkcie Pomocy na ul. Radziwiłłowskiej maksymalnie jedną noc)

  • Osoby zgłaszające się do pomocy mogą dzwonić na numery: 786 612 666; 786 612 667

Organizacje prowadzące: Fundacja Zustricz, Salam Lab, UAinKrakow.pl, JCC Kraków oraz Szlachetna Paczka.

Кризовий центр для біженців 24/7 організований Фондом "Зустріч", Salam Lab, UAinKrakow.pl, JCC Kraków і "Шляхетною пачкою". Адреса: Radziwiłłowska 3.

Zbiórka od indywidualnych darczyńców

Do piątku, 11 marca, dary można przynosić na Stadion Miejski im. H. Reymana, w godz. 12.00–18.00. Uwaga: zmiana lokalizacji! W sobotę i niedzielę, w godz. 10.00–15.00 zbiórka będzie prowadzona w Hali 100-lecia KS Cracovii przy al. Focha 40. O miejscu prowadzenia zbiórki w kolejnych dniach będziemy informować na bieżąco.

Prosimy o wcześniejszą segregację darów, co ułatwi pracę wolontariuszom.

Zbiórka od zorganizowanych grup

Szkoły, przedszkola, firmy lub organizacje, które zbierają dary w swoich placówkach z zamiarem przekazania ich miastu, a następnie potrzebującym uchodźcom wojennym, prosimy o przewiezienie wszystkich rzeczy do:

  • hali przy ul. Bartników 10, czynne w dni robocze, w godz. 9.00–18.00, a w weekend w godz. 9.00–15.00.
  • Centrum Logistycznego MG Logistic przy ul. Półłanki 18, czynne w dni robocze w godz. 6.00–18.00, w sobotę w godz. 6.00–14.00.

Ze względu na dojazd prosimy, by transport odbywał się pojazdami o wadze poniżej 3,5 tonyWIĘCEJ INFORMACJI

Tematy:
Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię