- A
- A
- A
Wody Polskie oficjalnie potwierdziły zmiany w projekcie dla otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego
Zbiornik retencyjny planowany w Prądniku Korzkiewskim nie powstanie. W zamian zaproponowano budowę 5 mniejszych zbiorników i wykorzystanie istniejącej już infrastruktury.20 września mieszkańcy i sympatycy Doliny Prądnika Korzkiewskiego wreszcie mogli odetchnąć z ulgą. Trzeba było jednak kilku miesięcy protestów i około 4 tysięcy podpisów, by zwrócić uwagę na to, że teren cenny przyrodniczo może zostać zniszczony. Protestujący zaznaczali, że zalane może zostać nawet 20 hektarów otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego.
Mówi Marcin Szymański - inicjator akcji Ocal Dolinę Prądnika
crop_free
1
/ 6
Zamiast budowy zbiornika planowana jest modernizacja i pogłębianie stawów.
"Te działania będą oparte na isniejącej infrastrukturze, czyli nie będzie budowy nowego suchego zbiornika, tylko wykorzystywanie infrastruktury istniejącej poprzez jej odpowiednią rekultywację, wybagrowanie, odtworzenie jej zdolności pojęmnościowej na przyjęcie wód" - mówi Małgorzata Sikora dyrektor regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie
Co ważne, zaproponowane zmiany nie spowodują również wysiedleń mieszkańców.
Marcin Szymański, inicjator akcji Ocal Dolinę Prądnika, podkreśla, że protesty wreszcie przyniosły skutek. Jego zdaniem bez nich niewykluczone, że do zmiany projektu w ogóle by nie doszło.
"Byłem zaskoczony skalą akcji, bo grupa ludzi, którzy nas wspierali w ciągu dwóch, trzech tygodni rozrosła się trzech tysięcy. Jako przykład podam, że w jeden weekend zebraliśmy 1500 podpisów, więc to pokazuje, ile osób tutaj tak naprawdę do tego miejsca przyjeżdża. Wydaje mi się, ze skala protestów zaskoczyła wszystkich łącznie z Wodami Polskimi i ministerstwem" - komentuje Szymański.
Działania mieszkańców zostały zauważone przez lokalne władze samorządowe, które zaproponowały budowę mniejszych zbiorników retencyjnych. W sumie będzie ich 5. To skuteczna forma ochrony przeciwpowodziowej, jak przekonuje wójt gminy Wielka Wieś, Krzysztof Wołos.
"Pozwoli nam nie tylko ochronić tereny przy rzece Prądnik, ale również to, czego nie brano wcześniej pod uwagę: ochronić mieszkańców gmin Sułoszowa, Skała i Wielka Wieś" - mówi Wołos.
Teraz - zgodnie z zapowiedziami - wszystkie zmiany w projekcie ochrony przeciwpowodziowej w Dolinie Prądnika znowu będą konsultowane. Protestujący czekają więc na ostateczny dokument, który formalnie potwierdzi wszystkie ogłoszone dziś poprawki i zmiany. Jak zaznaczają - na wielki entuzjazm mieszkańców, otwieranie szampana i świętowanie sukcesu przyjdzie jeszcze pora.
Źródło:
Polska Agencja Prasowa
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:23
Pora na starcie z Królową Nauk. We wtorek na maturze obowiązkowy egzamin z matematyki
-
06:01
Są odwołania od pozwolenia na budowę na Owintarze. Oczekiwana inwestycja się opóźni. "Miasto nas lekceważy"
-
22:03
Groove, o którym nie śniło się filozofom. Groovosophers prezentują debiutancki album.
-
19:09
Prof. Janusz Majcherek: "Liczba dzieci to nie jest dobry miernik patriotyzmu"
-
17:52
Czy krzesło jest krzesłem, a herbata herbatą? „Uważaj człowieku, jak poznajesz”
-
17:40
Drogo i pusto. Elektryczne busy nad Morskie Oko czekają na pasażerów
-
16:38
W Rzymie są już wszyscy kardynałowie - uczestnicy konklawe
-
16:33
Rolkowisko w miejsce lodowiska. Olkusz stawia na letnie atrakcje sportowe
-
16:29
Więcej światła na Kraków i Małopolskę! 27. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
-
16:10
Płatny majówkowy debiut nad Chechłem. Nawet 450 zł kary za brak biletu
-
16:09
Maj pełen atrakcji z Centrum Kultury Podgórza
-
15:51
Cyberkultura w starożytnej technice intarsji
-
18:08
Człowiek na standby'u
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze