Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wniosek dyscyplinarny dla sędziego W. Żurka za spotkanie w ramach cyklu "Tour de Konstytucja"?

Spotkanie z dziećmi w Dobczycach, w ramach cyklu "Tour de Konstytucja" było dostosowane do wieku uczestników - zapewnia sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek. Sędzia brał w nim udział. Teraz może go za to spotkać wniosek dyscyplinarny ze strony kolegium sędziów krakowskiego sądu okręgowego.

fot: Marek Lasyk

Posłuchaj co mówi sędzia Waldemar Żurek
Mowa o akcji, której organizatorem jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. To cykl spotkań w całym kraju, w których biorą udział m.in. prawnicy i artyści. W Dobczycach - jak twierdzi małopolska kurator oświaty - bez wiedzy rodziców w spotkaniu uczestniczyli uczniowie podstawówki oraz przedszkolaki.
    
- Dzieci dostały baloniki w narodowych barwach, chorągiewki. Dzieci były bardzo zadowolone. Dwa razy powiedziały słowo "konstytucja". To był cały ich udział w tym momencie. Nie było tam żadnych niestosownych wypowiedzi - mówi sędzia Waldemar Żurek i podkreśla, że akcja ma charakter obywatelski, a nie polityczny.

Sędzia informuje, że starszym uczniom czytał fragmenty Konstytucji dotyczące praw dziecka.

Innego zdania jest małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Kurator zapowiedziała, że nauczyciele, którzy zaprowadzili dzieci na spotkanie oraz dyrektor, który wydał na to zgodę, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

- Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom wydarzenia "Tour de Konstytucja" udzielimy prawnego wsparcia - zapewnia z kolei poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa. Polityk przeprowadził w piątek interwencję poselską w Małopolskim Kuratorium Oświaty. Poseł Marek Sowa wystąpił do kuratorium o pełną dokumentację z kontroli w szkole w Dobczycach.

- Na moje pytanie, na podstawie jakiego artykułu pani podejmuje te informacje, usłyszałem, że dowiem się w poniedziałek. Nie ma naszej zgody na to, żeby kurator podejmował decyzje w oparciu o swoje widzimisię. To kluczowy element. Ja nie odmawiam nikomu prawa, jeśli pełni taki urząd, do wyjaśnienia spraw. Sprzeciwiam się takiej sytuacji, że zanim sprawa zostanie wyjaśniona, człowiek już się dowiaduje, jaka będzie kara - mówił Marek Sowa.
Autor:
Dominika Kossakowska

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię