- A
- A
- A
Wielkie zamieszanie wokół zupełnie niewielkiej kropki
Na pomniku wieszcza na Rynku Głównym w Krakowie wyryty jest napis: Adamowi Mickiewiczowi Naród. Tu pada kropka. Ten znak interpunkcyjny nie powinien jednak się tam znaleźć, co też potwierdzają językowi specjaliści. Fundacja Zawsze Warto wyszła więc z inicjatywą usunięcia błędu.Mieszkańcy zapytani przez reporterkę Radia Kraków błędu nie dostrzegają i podkreślają, że kropka jest na inskrypcji... od zawsze.
Mała kropka, duża frajda zajmowania się – przekonują z kolei przedstawiciele fundacji Zawsze Warto. "Ta kropka jest tam błędem. Uzyskaliśmy nawet opinię Rady Języka Polskiego, która przyznała nam rację" – mówi Marek Wasiak z fundacji.
"Nie należy stawiać tam kropki, ponieważ jest to rodzaj hasła. Taki jest styl, konwencja i już" – potwierdza Jadwiga Waniakowa, dyrektor Instytutu Językoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Ciągle jeszcze badane są źródła, ale wiadomo, że historia tej kropki jest skomplikowana. "Kropka pojawiła się na oryginale pomnika. Potem w niewyjaśniony sposób zniknęła. Na zdjęciach z okresu międzywojennego i początku II wojny światowej tej kropki już tam nie było. Potem pomnik zburzyli Niemcy. Udało się go odtworzyć, wybudowano nowy cokół. Z kropką na inskrypcji" – relacjonuje Wasiak.
Słowa Marka Wasiaka znajdują potwierdzenie w zdjęciach z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego:
1938. Fot. NAC
1937. Fot. NAC
Uroczyste usunięcie błędu z inskrypcji na pomniku Adama Mickiewicza zaplanowano na 21 marca.
(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:02
Koło oderwało się od tira i uderzyło w inny samochód. Na DK-28 ruch odbywa się wahadłowo
-
10:08
Co ubrać na ślub cywilny zimą? Stylowe propozycje
-
10:01
Kosmiczne opaski czyli technologia przyszłości na AGH
-
09:45
Do trzech razy sztuka? Kolejna tura negocjacji ze strakującą załogą chrzanowskiego Valeo
-
09:08
Dlaczego biskup krakowski ma tytuł arcybiskupa metropolity?
-
09:07
Od 30 lat wspiera i doradza
-
08:52
Algorytm zamiast encyklopedii. Kto dziś uczy młodych prawdy?
-
08:15
Bartosz Bocheńczak (Konfederacja) o konfliktach wewnątrz PiS: "Żrą się, to niech się żrą"
-
08:02
Jak wygląda renesansowy czołg? Między innymi to można zobaczyć w Hangarze Czyżyny. ZDJĘCIA
-
07:43
Nowe połączenia Wizz Air. Z Krakowa polecimy do Wenecji
-
07:24
Wadowice: mężczyzna wtargnął do starostwa i oblał się nieznaną substancją
-
07:02
Zabójstwo i samobójstwo. Koniec śledztwa w sprawie tragedii przy ulicy św. Wawrzyńca
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze