- A
- A
- A
Więcej "Niebieskich Kart" w Krakowie
W Krakowie wzrasta liczba ujawnionych przypadków znęcania się nad członkami rodziny. W ubiegłym roku w stolicy Małopolski założono ponad 700 "Niebieskich Kart" - to o 200 więcej niż w 2011 roku.W ubiegłym roku krakowska policja w sprawach związanych ze znęcaniem się nad bliskimi interweniowała około 800 razy. Liczba policyjnych interwencji w tym przypadku w Krakowie nie zmienia się od lat, ale w mieście rośnie liczba "Niebieskich Kart", które są informacją, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy. W ubiegłym roku takich kart założono w Krakowie ponad 700 - to o 200 więcej niż w 2011 roku. Niebieskie Karty, oprócz policji, zakłada też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, czy Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Jak podkreśla Justyna Rejdych z MOPS-u, koordynatorka Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, do znęcania się nad bliskimi coraz częściej dochodzi w rodzinach o wysokim statusie społecznym i majątkowym.
Często zdarza się, że nawet jeżeli ofiary zgłoszą, że w rodzinie dochodzi do przemocy, to później nie chcą w tej sprawie zeznawać i wycofują oskarżenia. "Ofiary znęcania fizycznego, bądź psychicznego wciąż zbyt często chronią swych oprawców" - mówi nadkomisarz Piotr Raźny z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. A jeżeli osoba pokrzywdzona nie współpracuje z policją, to nie można ukarać sprawcy.
[Posłuchaj:rozmowy z nadkomisarzem Piotrem Raźnym z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ]
Krakowskie sądy nie korzystają z możliwości kierowania sprawcy przemocy w rodzinie na terapię - zauważają pracownicy MOPS-u. W całym Krakowie w ubiegłym roku tylko 27 osób, spośród ponad 700, które znęcały sie nad rodzinami, odbyły taką terapię. Te osoby po namowach pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zgłosiły się na nią dobrowolnie.
(Joanna Porębska)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:01
Nowa (stara) Smocza Jama
-
21:02
Pat w Tarnowie: rada miejska bez przewodniczącego. Radni przerwali „farsę” po pięciu głosowaniach
-
20:39
Go Jump Kraków. Ekstremalna rozrywka dla rodziny i sprawdzony model biznesowy
-
20:36
Od tradycyjnej księgowości do cyfrowego wsparcia. Tak zmieniały się krakowskie biura rachunkowe na przestrzeni lat.
-
20:31
Protest przed Operą Krakowską przed premierą „Toski”
-
20:16
Poważny wypadek w Woli Batorskiej. Lądował LPR
-
19:30
Wieczysta wróciła z dalekiej podróży. Siedem bramek w Sosnowcu!
-
18:56
Remont Baszty Sandomierskiej na Wawelu. Laser czyści zabytkowe mury
-
18:43
Auta dostawcze – co wybierają polscy przedsiębiorcy?
-
17:41
Wolbrom modernizuje urząd. Koniec z barierami i wysokimi kosztami
-
17:28
Nowy dworzec autobusowy w Kętach otwarty. To część większego węzła przesiadkowego
-
17:03
Nie żyje poseł Lewicy Łukasz Litewka
-
16:59
Dostęp do nowoczesnych terapii dla dzieci. Nowe centrum w Krakowie
-
16:44
Zawód: radny. Czy lokalni politycy powinni łączyć mandat z pracą w urzędzie?
-
16:23
Przyrodnik: Atak niedźwiedzia w Bieszczadach to najpewniej reakcja obronna
-
16:22
Kraków stawia na kozy, owce, a nawet osły. Zastąpią kosiarki
-
15:57
Tenis plażowy jest dla każdego. "Kto spróbuje raz, chce grać jak najczęściej"
-
15:50
20 lat w ciemności. Wreszcie będą lampy na ulicy Bema w Tarnowie
-
15:41
Jak prawidłowo segregować odpady budowlane?
-
15:25
Już w maju w Tarnowie wielkie święto kina: 40. jubileuszowa edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze