Już po raz trzydziesty odbędzie się kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

"To pierwsza nasza zbiórka i próba powrotu do normalnego kwestowania po przerwie związanej z pandemią. Pokładamy w tej kweście duże nadzieje, bo funkcjonowanie hospicjum wymaga coraz większych środków, które bardzo trudno pozyskać" - mówiła PAP Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza.

Datki na rzecz hospicjum w sobotę, niedzielę i poniedziałek będzie zbierać na krakowskich cmentarzach ponad 300 wolontariuszy. Podobnie jak w zeszłym roku na stronie internetowej placówki jest wirtualna puszka (https://hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/) .

Tegoroczna kwesta jest szczególna, ponieważ odbywa się w 40-lecie istnienia Hospicjum św. Łazarza. W latach poprzednich, przed pandemią, zbiórka do puszek przynosiła ok. 200 tys. zł. Ale na roczne utrzymanie placówki, w której na oddziale stacjonarnym jest 40 miejsc, a opieką domową objętych jest kolejnych 70 pacjentów, wymaga ok. 11 mln zł. "Każda kwota wrzucona do puszki jest dla nas cennym wsparciem, które umożliwia kontynuowanie działalności hospicjum i pomoc najciężej chorym u kresu ich życia" - podkreśliła prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum św. Łazarza" Jolanta Stokłosa.

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa 1 listopada na najstarszej, wciąż czynnej krakowskiej nekropolii – cmentarzu Rakowickim będzie zbierał fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. Wśród blisko 60 kwestujących będą m.in. bracia kurkowi, aktorzy, artyści i politycy.

"Myślę, że frekwencja dopisze, a zeszłoroczny brak kwesty w tradycyjnej formie obecności na miejscu spowoduje, że teraz wiele osób będzie chciało wrzucić datki" – powiedziała PAP przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa Anna Kornecka. Dodała, że za środki zebrane w 2019 roku (ok. 60 tys. zł) i w 2020 roku (ok. 5 tys. zł) oraz pieniądze, jakie wcześniej miał Komitet, udało się wyremontować dwa nagrobki: hrabiny Heleny Husarzewskiej – właścicielki Szczucina i rodziny Bochenków, w tym m.in. prof. Adama Bochenka – lekarza, autora bardzo popularnego podręcznika anatomii. "To jest nagrobek, przy którym prace właśnie się zakończyły. Jeszcze tydzień temu wyglądał zupełnie inaczej, a teraz można podziwiać, jaki jest piękny" – podkreśliła Kornecka.

Na Rakowicach w Dzień Wszystkich Świętych krakowianie spotkają też wolontariuszy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zbierających datki na odnowę obiektów związanych z historią i kulturą polską na Cmentarzu Łyczkowskim we Lwowie.

Po raz 15. prowadzona będzie także zbiórka na odnowę zabytkowych lub zapomnianych nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim, zorganizowana przez Stowarzyszenie Podgórze.pl.

W Krakowie zarejestrowane zostały także dwie inne kwesty: Fundacji "Słoneczny Uśmiech" na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i ciężko chorym oraz Fundacji Walki z Rakiem Pomocy Dzieciom.