Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Informacje praktyczne

Zmiany rozkładów jazdy, organizacji ruchu w okolicach cmentarzy, dużo wiadomości praktycznych.

Fot. M. Lasyk

Posłuchaj relacji Sławomira Wrony o kwestach w Małopolsce

Kraków

We Wszystkich Świętych i w Zaduszki oraz w weekend poprzedzający te dni na ulice Krakowa wyjadą dodatkowe autobusy i tramwaje, uruchomione zostaną specjalne linie. Urzędnicy apelują o korzystanie z komunikacji miejskiej, aby zapobiec korkom.

Kraków: zmiany w organizacji ruchu we Wszystkich Świętych

Wtorek, 2021.10.26

Komunikacja miejska

Organizacja ruchu drogowego

Informacje praktyczne

Orientacyjne plany cmentarzy

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie zwraca uwagę, by w okresie uroczystości Wszystkich Świętych, pamiętać o środowisku. W wystosowanym do mieszkańców apelu czytamy, że to nasza obecność przy grobie bliskich jest w tych dniach najważniejsza. W ostatnich latach liczba odpadów wzrasta. Kontenery przy nekropoliach szybko zapełniają się sztucznymi kwiatami, wypalonymi zniczami oraz innymi ozdobami.

Pamiętajmy o środowisku we Wszystkich Świętych

Wtorek, 2021.10.26

Kwesty na krakowskich cmentarzach

Sześć różnych podmiotów i fundacji będzie w najbliższy weekend prowadzić kwesty na krakowskich cmentarzach. 1 listopada Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa będzie prowadził kwestę na najstarszym, nadal czynnym cmentarzu Rakowickim. Wolontariusze z puszkami pojawią się o godz. 10.00. Wśród nich nie zabraknie znanych aktorów, artystów i polityków, a także tradycyjnie bractwa kurkowego. Kwesta na cmentarzu Rakowickim w Krakowie potrwa do godz. 18.00.

Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz podopiecznych Hospicjum św. Łazarza, na ratowanie zabytkowych nagrobków na krakowskich nekropoliach i Cmentarzu Łyczkowskim we Lwowie oraz dla dzieci z ubogich rodzin i chorych.

W weekend kwesty na krakowskich cmentarzach

Piątek, 2021.10.29

1 listopada 2021 r. Uroczystość Wszystkich Świętych


godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu uroczystości będzie przewodniczyć bp Robert Chrząszcz
godz. 15.45 na Cmentarzu Rakowickim - Msza św. oraz procesja po cmentarzu przwodniczyć będzie bp Robert Chrząszcz

Uroczystość Wszystkich Świętych w Sanktuarium św. Jana Pawła II

W poniedziałek, 1 listopada o 17.00, w Uroczystość Wszystkich Świętych, kardynał Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św. z procesją do grobów w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Msza Św. z procesją do Grobów Królewskich

2 listopada przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. O 16.30 w katedrze na Wawelu odbędzie się Msza św. połączoną z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej.

Koncert „Memento Vitae 2021” - transmisja w Radiu Kraków 1 listopada od 19.05

Koncert „Memento Vitae”, który już po raz siódmy odbędzie się 1 listopada na Cmentarzu Rakowickim, znakomicie wpisuje się w atmosferę Uroczystości Wszystkich Świętych. W swej wymowie jest apoteozą życia w obliczu śmierci, zaznacza też różnicę pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych. W repertuarze koncertu, organizowanego co roku w Krakowie przez Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych, znajdą się polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do szeroko pojętej refleksji na temat życia. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią: Krystyna Prońko, Olga Szomańska, Andrzej Lampert, Janusz Radek, w roli narratora wystąpi Waldemar Domański.

Muzyczny akcent Wszystkich Świętych, czyli koncert „Memento Vitae" w Krakowie

Wtorek, 2021.10.26

Tarnów

Tradycyjnie przed pierwszym listopada Tarnów uruchamia dodatkowe linie autobusowe, które kursować będą w okolice największych tarnowskich nekropolii. Linie oznaczone będą literą C - będzie ich 6 i niektóre zaczną kursować już w najbliższy weekend.

Tarnów: zmiany w komunikacji miejskiej i bezpłatne przejazdy 1 listopada

Czwartek, 2021.10.28

Kierowcy tradycyjnie przed pierwszym listopada muszą baczniej zwracać uwagę na znaki. Już od niedzieli wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu przy tarnowskich nekropoliach. Jak przyznaje Wiesław Kozioł z TZDiK, nie będą one różniły się od zmian, które w okresie 1 listopada obowiązywały w poprzednich latach.

Od niedzieli zmiany w organizacji ruchu przy tarnowskich nekropoliach

Czwartek, 2021.10.28

Jak informuje Miejski Zarząd Cmentarzy, od 29 października do 2 listopada tarnowskie nekropolie będą czynne przez całą dobę. Jednocześnie MZC apeluje, by ograniczyć liczbę zniczy i dekoracji, które przynoszone są na groby bliskich.

Zmiany w organizacji ruchu

Kwesty

W Tarnowie pieniądze na ratowanie nagrobków zbierane będą na Starym Cmentarzu już po raz 28. Kwestujący z puszkami pojawią się tam zarówno w poniedziałek jak i w poprzedzającą dzień wszystkich świętych niedzielę.

Nowy Sącz

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym na terenie Nowego Sącza wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Będą one obowiązywać od 31 października do 2 listopada w rejonach pięciu cmentarzy na terenie miasta Dopuszczalna prędkość w pobliżu nekropolii zostanie ograniczona do 30 km/h.

Przy ulicy Lwowskiej nie będzie można zatrzymywanie pojazdów na wysokości cmentarza Gołąbkowickiego po obydwu stronach. Parkowanie natomiast będzie dozwolone po jednej stronie ulicy Lwowskiej (po stronie cmentarza w kierunku Piątkowej), jak również na parkingu pod cmentarzem. Udostępniony będzie także parking pobliskiej galerii handlowej.
W przypadku cmentarza komunalnego zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał na ulicy Rejtana i Husarskiej. Pojazdy będzie można zaparkować na wyznaczonym parkingu obok cmentarza wzdłuż ulicy Rejtana, po lewej stronie ulicy Śniadeckich oraz na parkingu przy ulicy Pierackiego. Udostępniony zostanie również parking przy pobliskim Zespole Szkół Samochodowych.

Kierowcy nie będą mogli zatrzymywać pojazdów również na wysokości cmentarza w dzielnicy Zawada przy ulicy Nawojowskiej. Na ulicy Dąbrowskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu - od ulicy Nawojowskiej do ulicy Prusa. Parkowanie będzie natomiast dozwolone po jednej stronie ulicy Dąbrowskiej i na parkingach w pobliżu świątyni oraz cmentarza.

W rejonie cmentarza w dzielnicy Biegonice zabronione będzie zatrzymywanie się pojazdów po prawej stronie ulicy Węgierskiej (od ulicy Biegonickiej w kierunku centrum). Parkowanie pojazdów będzie możliwe na ulicy Węgierskiej po stronie cmentarza, na parkingu przy kaplicy oraz na ulicach przylegających do cmentarza.
Zakaz zatrzymywania się pojazdów będzie obowiązywał również po jednej stronie ulicy Starowiejskiej przy cmentarzu w dzielnicy Helena oraz po obu stronach ulicy św. Heleny w rejonie cmentarza. Zaparkować będzie można na ulicy Starowiejskiej po stronie cmentarza Jesionowej i Pastwiska.

Sądeccy policjanci będą w pobliżu cmentarzy kierować ruchem oraz informować o występujących utrudnieniach drogowych i możliwości dojazdu do parkingu.

Funkcjonariusze apelują też, by jeśli to tylko możliwe w okresie Wszystkich Świętych zostawić samochód w garażu i przesiąść  się do komunikacji miejskiej. Sądeckie MPK w dniu 1 listopada br. uruchomi linię „0”, która połączy sądeckie nekropolie. Zaplanowano 15 kursów tej linii.

MPK w Nowym Sączu uruchomi we Wszystkich Świętych dodatkową linię nr 0

Piątek, 2021.10.29

Kwesty

W Nowym Sączu tegoroczna kwesta prowadzona będzie na trzech cmentarzach. Komunalnym, Gołąbkowickim i po raz pierwszy na Starym Cmentarzu, którym od dwóch lat opiekuje się zawiązana niedawno fundacja Nowe Kierunki.

Na starym cmentarzu i na cmentarzu Gołąbkowickim w Nowym Sączu kwesta prowadzona będzie 1 listopada. Natomiast na cmentarzu komunalnym kwestujący pojawią się także w niedzielę.

Gorlice

Od soboty 30 października do 2 listopada włącznie zmieni się organizacja ruchu w okolicy gorlickich cmentarzy. Na ulicy Cmentarnej ruch będzie się odbywał tylko w jednym kierunku z wjazdem od ulicy Karwacjanów.

Zmiana organizacja ruchu w okolicy gorlickich cmentarzy

Czwartek, 2021.10.28

Zakopane

W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Nowotarskiej w rejonie cmentarza. W dniach 31.10.2021 – 01.11.2021 w godzinach 7:00 – 22:00 zostanie całkowicie tj. dwustronnie zamknięty odcinek ul. Nowotarskiej od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. H. Sienkiewicza. Objazd będzie prowadzony przez ul. Sienkiewicza, Kościuszki, Aleje 3-go Maja.

W razie wzmożonego ruchu samochodowego Policja może podjąć decyzję o wyłączeniu z ruchu odcinka ul. Nowotarskiej w dniu  29.10.2021 w godzinach 14:00 – 22:00 oraz w dniach 30.10.2021 i 02.11.2021 w godzinach 7:00 - 22:00.

Z uwagi na wprowadzone ograniczenia w ruchu w ramach linii komunikacji miejskiej nr 14 przystanek Aleje 3-go Maja Dolne zostanie wyłączony z obsługi.

Kwesty

29 kwestę na starym i nowym cmentarzu w Zakopanem organizuje zakopiańskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Tam pieniądze będą zbierane m.in. na odnowę nagrobków na Pęksowym Brzyzku, jednym z trzech cmentarzy narodowych w Polsce po warszawskich Powązkach i Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W Zakopanem przedstawiciele znanych góralskich rodów zakopiańscy artyści i przedstawiciele wielu innych środowisk kwestować będą w poniedziałek od godz. 8.00 do 19.00.

W poniedziałek kwesta na Pęksowym Brzyzku

Niedziela, 2021.10.31

Olkusz

Od piątku 29 października od godziny 7:00 do wtorku 2 listopada do godziny 20:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu na wjeździe z Drogi Krajowej 94 do cmentarza oraz na ulicach osiedla Piaski, dolotowych do cmentarza. Ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na ul. Kruszcowej w kierunku ul. Ołowianej oraz ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Budowlanych.

Szczegółowa mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu w okresie Wszystkich Świętych dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” przygotowuje dodatkowe linie zapewniające transport w tym okresie.

Pobierz: Organizacja ruchu Wszystkich Świętych

Programy specjalne Radia Kraków na Wszystkich Świętych

Godz. 9.05

W audycji "Stanisław Rodziński in memoriam" przypominamy postać i dzieło zmarłego w tym roku malarza i eseisty, rektora krakowskiej ASP. "Profesor, Wychowawca wielu wybitnych artystów. Wielce ceniony Malarz i Autorytet. W kontakcie ze studentami zawsze otwarty, życzliwy, z poczuciem humoru, tworzący warunki do rozwoju młodych talentów. W swojej twórczości podejmował najważniejsze tematy dotyczące kwestii ostatecznych i wartości w życiu człowieka" - tak wspominają go współpracownicy z Akademii. Przywołamy także archiwalne wywiady Radia Kraków ze zmarłym Artystą. Zaprasza Justyna Nowicka.

Godz. 10.05

Andrzej Kukuczka in memoriam

Wspomnienie o Andrzeju Kukuczce

Czwartek, 2021.03.04

Godz. 13.05

Amalia z Dąbskich-Dunin in memoriam

Godz. 14.05

"Prawdziwe życie" - Adam Zagajewski in memoriam - audycja Katarzyny Fortuny.
Poetę wspominają: prof. Marta Wyka, prof. Anna Czabanowska-Wróbel, Krzysztof Siwczyk i Olga Brzezińska. Usłyszymy również fragmenty rozmów i wiersze czytane przez Adama Zagajewskiego.

Godz. 15.05

"Trzeba umieć rozmawiać z człowiekiem  - in memoriam Marek Pacuła" - program Jolanty Drużyńskiej z udziałem Andrzeja Pacuły, autora biografii artystycznej "Marek Pacuła - satyryk z własnym tekstem ".  Marek Pacuła (1945 - 2017) scenarzysta, reżyser teatralny i estradowy, artysta Piwnicy pod Baranami , współtwórca "Spotkań z balladą", dziennikarz telewizyjny i radiowy.


Trzeba umieć rozmawiać z człowiekiem - in memoriam Marek Pacuła

Poniedziałek, 2021.11.01

Godz. 21.05

Przypomnimy słuchowisko Radia Kraków, nagrodzone na festiwalu Dwa Teatry w Zamościu. Słuchowisko "Nikt nie uciecze", oparte na średniowiecznym moralitecie "Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią", otrzymało prestiżową nagrodę za oryginalną muzykę. Jej autorem jest krakowski kompozytor i kontrabasista Michał Braszak, artysta, który wykorzystuje nie tylko tradycyjne instrumenty muzyczne, ale m.in dziecięce zabawki. Reżyserem nagrodzonego słuchowiska jest Wiesław Hołdys, twórca autorskiej sceny Teatru Mumerus. Michał Braszak jest autorem muzyki do wielu spektakli Mumerusa, a także współpracującym m.in z teatrami Stu, Bagatela, Ludowym. Wykonawczyniami nagrodzonej muzyki są Alicja Margolin (theremin, fortepian), Gertruda Szymańska (instrumenty perkusyjne).

"Nikt nie uciecze"

Poniedziałek, 2020.11.09

Tematy:
Autor:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię