To jest żyrandol, który widział bardzo wiele rzeczy, to jest świadek historii. My sobie czasem tak z niego żartujemy, ale to tak naprawdę jest taki świadek w teatrze, który widział wiele rzeczy, począwszy od wydarzeń historycznych takich jak czasy stalinizmu, faszyzmu, wielkie wydarzenia w historii tego miasta, Polski. To jest bardzo ciekawy rekwizyt.
- A
- A
- A
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie można podziwiać 130-letni żyrandol z bliska
Taka sytuacja zdarza się średnio raz na dwa lata. Żyrandol zostanie opuszczony, by wymienić w nim żarówki. Obiekt ma 3,5 metra średnicy i waży prawie 800 kilogramów. Warto przyjść i zobaczyć go z bliska — przekonuje dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski.To jeden z pierwszych żyrandoli elektrycznych w Europie, i pierwszy żyrandol elektryczny na ziemiach polskich. ma prawie 130 lat. Warto mieć z nim zdjęcie — przekonywał dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski.
Również mamy scenografię do "Dziadów" w tym czasie, więc można ten żyrandol jeszcze piękniej zobaczyć na złotej podłodze. On będzie w dole przez jakieś dwie godziny między 11 a 13. To jest też czas konserwacji, wymiany żarówek, czyszczenia, zostawienia listu dla potomności w żyrandolu. O 13 będzie szedł w górę, będzie to trwało ponad godzinę i następnie zostanie on zaświecony.
Chętni mogą zakupić zużyte żarówki i w ten sposób wspomóc działalność teatru. Jednocześnie trwać będzie sprzedaż niepotrzebnych już strojów i rekwizytów teatralnych.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
13:05
Wawel świętuje rekord frekwencyjny i zapowiada wystawy na 2026 rok
-
13:01
Najgorętszy dzień w krakowskim magistracie. Trwa ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta
-
12:27
Jeśli błoto nie zniknie, ciężarówki nie pojadą. Powiat stawia twarde ultimatum
-
12:11
Strefa Czystego Transportu w Krakowie: jak przyjezdni mogą opłacić wjazd?
-
11:38
Atom potrzebuje ludzi. Politechnika Krakowska uruchamia nową specjalność
-
11:14
Od Krakowa po Bałtyk. Muzyczny pociąg uczci 80-lecie PWM
-
11:06
Korzenie, które ciągną w górę. Tatuaże z historią w tle - reportaż Ewy Szkurłat
-
11:02
Tragiczny wypadek w Chrzanowie. Zginął kierowca osobówki
-
10:51
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Radia Kraków
-
10:32
12 basenów betonu pod Trzebinią. Akcja trwała aż dwa lata
-
09:54
Nikifor w Muzeum Papieskim w Wadowicach. "Reprezentuje te same wartości"
-
22:30
Czy słusznie boimy się w Kościele uczuć? "Wspólnota, która leczy. Wspólnota, która rani" Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze