- A
- A
- A
W schronie pod szpitalem im. Żeromskiego trwa wielkie sprzątanie. Zostanie otwarty pod koniec maja
Wybudowano go na wypadek konfliktu z użyciem broni atomowej. W ciągu trzech dni, w czasie wojny, miał zamienić się w podziemny szpital. Na szczęście nigdy nie spełnił swojej funkcji, a po latach stał się magazynem, w którym przechowywano medyczne sprzęty i leki. Mowa o schronie pod szpitalem im. Żeromskiego w Nowej Hucie w Krakowie. To prawdziwa perła lat 50. Niebawem ma być udostępniony dla odwiedzających. Najpierw trzeba go jednak uporządkować."Każdy schron musiał mieć zestaw filtro-wentylacyjny, żeby ludzie mogli tutaj przebywać. Ten sprzęt do dzisiaj działa. Jeżeli na zewnątrz wystąpiło skażenie, to do schronu wchodziły osoby już skażone. Stąd wewnątrz możemy spotkać przebieralnie oraz prysznice. Nie było to jednak miejsce, gdzie ludzie docelowo mieli długo przebywać. Chodziło o to, by takiemu człowiekowi udzielić pomocy medycznej, a następnie ewakuować" - opowiada Tomasz Mierzwa z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”.
W szpitalnej aptece zachowały się jeszcze szczelnie zalakowane buteleczki z krwią. "Są zabezpieczone i dziś na pewno nie mają żadnej wartości medycznej. Posłużą za to jako eksponat muzealny" - dodaje Tomasz Mierzwa.
Na razie w schronie trwa wielkie sprzątanie. "Jest tego sporo, ale robimy to z miłości do tych obiektów. To jest nasza pasja. W trakcie sprzątania musimy dokładnie oglądać co wyrzucamy, bo czasem się okazuje, że jest to coś cennego do ekspozycji" - wyjaśnia Marek Marszałek z "Rawelin".
Pierwsi zainteresowani będą mogli zajrzeć do podziemnych zakamarków szpitala Żeromskiego pod koniec maja.
(Dominika Panek/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycięski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze