"W praktyce oznacza to, że w momencie wystąpienia zaburzenia pracy serca lub wręcz zatrzymania krążenia wysyłany jest silny impuls elektryczny, który powoduje umiarowienie pracy serca, a nawet wznowienie jego pracy" – wyjaśniła rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.
Około dwugodzinny zabieg krakowscy lekarze (prof. Marek Jastrzębski, prof. Joachim Winter, dr Maciej Pitak z dr Tomasz Langie i tech. Beata Bombała) przeprowadzili 3 grudnia.
"Jest to niezwykły zabieg, gdyż tego typu aparaty wszczepia się głównie osobom dorosłym" – podkreśliła rzeczniczka. Zabieg wykonano zmodyfikowaną techniką opracowaną oryginalnie przez prof. Wintera, dzięki której możliwy był u małego dziecka.
9-letni Michał jest obciążony genetycznie kardiomiopatią przerostową. Od początku zdiagnozowania choroby przebywał pod opieką poradni kardiologicznej w Dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie przeprowadzano szereg badań (m.in. badanie echokardiograficzne, badanie aparatem Holtera, EKG). Gdy wyniki badań zaczęły wskazywać, że ryzyko zgonu jest bardzo wysokie, zakwalifikowano chłopca do zabiegu wszczepienia kardiowertera-defibrylatora. Koszt operacji, ok. 90 tys. zł, pokrył NFZ.
W ostatnim roku w krakowskim dziecięcym szpitalu uniwersyteckim wykonano jeszcze dwa takie zabiegi – w styczniu u 13-latki, a w grudniu u 17-latki.
Kardiowerter-defibrylator jest zasilany baterią (aktywną 6-8 lat). Aparat wszczepia się podskórnie, bez naruszenia naczyń i mięśnia sercowego. Dzięki temu późniejsza wymiana baterii jest mało inwazyjna, a aparat jest praktycznie niewidoczny, co pozwala na w miarę normalne funkcjonowanie człowieka (niewskazane są tylko duże obciążenia fizyczne).
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(PAP/ko)