Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie stanęły pierwsze w Polsce fotoradary badające spaliny

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2019.06.09 20:55 ( Edytowany Środa, 2021.10.27 10:23 )
W Krakowie stanęły pierwsze w Polsce fotoradary badające spaliny. Dzięki specjalnym urządzeniom przypominającym bramki zanieczyszczenie wydobywające się z samochodów będzie mierzone w ruchu. Miasto w poniedziałek rozpoczęło testy urządzeń w dwóch punktach. Rejestrowany jest zarówno skład spalin auta, prędkość, jak i jego tablice rejestracyjne.

Fot. Marcin Friedrich

Punkt pomiarowy rozstawił się m.in. pod estakadą w pobliżu dworca autobusowego, w miejscu, gdzie parkują busy prywatnych przewoźników. Wcześniej pomiary wykonywane były koło mostu Dębnickiego. Drugi punkt od rana zbiera też dane w pobliżu kopca Kościuszki.

Niepozorne białe skrzynki ustawiane są po obu stronach ulicy. W jednej jest laser, w drugiej urządzenie pomiarowe. Samochody przejeżdżają przez wiązkę lasera, dym z rury jest analizowany i natychmiast wynik pokazuje się na ekranie czytnika. Pomiar wykonywany jest w ciągu pół sekundy i co sekundę. Każdy samochód jest fotografowany, a dane sczytywane z tablicy rejestracyjnej porównywane z danymi w centralnej ewidencji pojazdów.

Fot. Marcin Friedrich

Reporter Radia Kraków miał okazje obserwować to urządzenie podczas pracy i robi ono naprawdę duże wrażenie. Na zdjęciu widać doskonale samochód, jego tablice i w tabelach obok skład emitowanych spalin. Jeśli tabela podświetlona jest na czerwono - wiadomo, że dym z rury wydechowej nie spełnia norm. "W przypadku niektórych pojazdów emisja nie mieści się w żadnych normach. Niekoniecznie też są to stare auta. W takim wypadku konieczne jest skierowanie auta na kontrolę, aby sprawdzono z czego biorą się takie przekroczenia" - tłumaczy Michał Poterek z firmy, która wykonuje badania. 

Radary na razie mają służyć badaniu, jakie pojazdy produkują najwięcej spalin, a nie nakładaniu mandatów - zapewniał w Radiu Kraków Łukasz Franek z zarządu transportu publicznego w Krakowie -  możemy pokazać jakie działania mogłyby zostać podjęte w kontekście tego, że jeśli wyeliminujemy pojazdy najbardziej zanieczyszczające środowisko, jaki to będzie miało wpływ na redukcję emisji.

Badania potrwają do końca czerwca. Prawdopodobnie w lipcu będzie gotowy raport z rozpoczętych pomiarów. 

Kraków jest jednym z najbardziej zmotoryzowanych miast. Na tysiąc mieszkańców przypada 600 pojazdów. Według szacunków urzędników, każdego dnia granice miasta przekracza około 220 tysięcy pojazdów, z czego większość kieruje się w stronę centrum miasta.
   
W 2018 roku krakowska policja przeprowadziła 6,5 tysiąca kontroli emisji spalin. Dowody rejestracyjne zabrano 346 kierowcom.

 

 

Marcin Friedrich, Maciej Skowronek/bp

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię