- A
- A
- A
W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą fotografa Ignacego Kriegera
Jako pierwszy utrwalał piękno Krakowa na zdjęciach. Ignacy Krieger - XIX wieczny fotograf doczekał się pamiątkowej tablicy na ścianie Kamienicy Bonerowskiej, gdzie wraz z dziećmi prowadził swój zakład fotograficzny. Jak powiedział podczas uroczystości prezydent Jacek Majchrowski - dzięki jego zdjęciom, dzisiejsi architekci wiedzą jak wyglądało miasto tamtych czasów.W Krakowie odsłonięto we wtorek tablicę upamiętniającą fotografa Ignacego Kriegera, który w XIX wieku utrwalał widoki miasta. "Mija 200 lat od urodzin tego jednego z najwybitniejszych krakowskich fotografów" – podkreślił podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Tablica została umieszczona na ścianie Pałacu Bonerowskiego – na rogu Rynku Głównego i ul. św. Jana, gdzie przez ponad 60 lat mieściło się atelier fotograficzne Kriegera. W 2017 roku przypadała 200. rocznica urodzin artysty, który fotografował miasto, zabytki, nowo powstające budynki, folklor i dzieła sztuki.
"Ignacy Krieger (1819-1889). W tej kamienicy w latach 1864-1926 mieściło się atelier fotograficzne prowadzone przez wybitnego fotografa Ignacego Kriegera, jego syna Natana (1844 – 1903) i córkę Amalię (1846 -1928). Fotografowanie Krakowa i jego zabytków uczynili oni głównym celem swojej pracy. W 200. rocznicę urodzin Ignacego Kriegera tablicę tę ufundowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa" – głosi napis na odsłoniętej tablicy.
"Dokumentował Kraków, m.in. Rynek Główny; dzięki jego pracy wiemy, jak wyglądały Sukiennice przed przebudową ok. 1870 r., kościół Mariacki przed renowacją, budynek Wielkiej Wagi i wiele innych krakowskich miejsc. Ale dokumentował nie tylko to, co było i czego już nie ma, robił także zdjęcia nowych inwestycji realizowanych w Krakowie" – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
Z kolei dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski podkreślił niezwykłą intuicję artysty, który "fotografował te elementy w architekturze krakowskiej, które ulegały przekształceniom, były na przykład w niedługim czasie wyburzane, przekształcane".
"Ignacy Krieger był pionierem w swoich czasach. Rozpoznał miasto jako fotogeniczny twór, warty tego, żeby go upamiętniać. To było wówczas coś zupełnie niespotykanego. Bez niego nasza wiedza o Krakowie byłaby naprawdę dużo uboższa" – powiedział Michał Niezabitowski. Jak poinformował, w zbiorach muzeum znajduje się ok. 40 tys. szklanych klisz z fotografiami. "Jesteśmy w trakcie procesu ich restaurowania, około połowę mamy już odrestaurowanych" – poinformował dyrektor.

Ignacy Krieger. Zdjęcie wykonane w atelier I. Kriegera, lata 80. XIX. Własność Archiwum Państwowego w Krakowie
Zakład fotograficzny Kriegera działał od 1864 do 1926 roku. Po śmierci fotografa prowadzeniem atelier zajęli się jego syn Natan i córka Amalia, która później ofiarowała klisze i cały warsztat miastu, ustanawiając równocześnie fundację im. Ignacego i Natana Kriegerów, która miała się opiekować tą spuścizną.
Fotografie Kriegera były publikowane i wykorzystywane przez badaczy dziejów miasta. Podobnie jest obecnie.
Część fotografii z unikatowego zbioru szklanych klisz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pochodzących z atelier rodziny Kriegerów, można było zobaczyć po uroczystości na wystawie w Kamienicy Bonerowskiej.
Joanna Orszulak/PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze