Jak mówi prof. Hubert Huras, przy wskazaniach medycznych kobieta powinna mieć prawo do decyzji o przerwaniu ciąży. Lekarz podkreśla, że nieodwracalne wady wykrywane w czasie badań prenatalnych to nie tylko Zespół Downa. "Są inne zespoły genetyczne, które nie rokują na przeżycie w okresie okołoporodowym. Mało tego, płody z takimi wadami obumierają w III trymestrze. Możemy mieć pacjentkę, której płód ma ciężką, letalną wadę, a pacjentka rozwinie łożysko przodujące, które w okresie okołoporodowym może doprowadzić do stanu zagrożenia jej życia" - mówi.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie żadne procedury nie zostały wstrzymane. Placówka do momentu opublikowania wyroku będzie pracować tak, jak do tej pory. "Konsultowaliśmy się z działem prawnym. Jeżeli nie ma opublikowanego wyroku TK, działamy po staremu. Działa program badań prenatalnych. Normalnie są komisje orzekające możliwość przerwania ciąży zgodnie z obowiązującym prawem" - wyjaśnia prof. H. Huras.
W Szpitalu Uniwersyteckim wykonuje się około 20 aborcji rocznie. W ubiegłym roku w całym kraju takich zabiegów wykonano ponad 1000. W większości przesłanką były nieuleczalne wady płodu.
Teresa Gut/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.