"Chcemy zakupić sprzęt wspomagający oddychanie - AIRVO2. Tych urządzeń w naszym regionie jest niewiele, w "Żeromskim" nie ma ani jednego. Dlatego prosimy o pomoc. Rozliczymy się z każdej złotówki. Ten sprzęt jest dziś niezbędny dla nas wszystkich: zdrowych, chorych i podejrzanych o zakażenie" – napisano na stronie internetowej szpitala.

Każdy, kto chciałby pomóc, proszony jest o wpłatę na konto szpitala dla darowizn: 31 1130 1150 0012 1148 7820 0013 z dopiskiem "COVID19. Zakup AIRVO2".

Urządzenie AIRVO 2 dostarcza ogrzane i nawilżone gazy oddechowe. Pozwala ono na podawanie w komfortowy dla pacjenta sposób precyzyjnie określenie ilości tlenu i zapewnienie optymalnej wilgotności mieszaniny oddechowej. Dzięki miękkim, elastycznym przewodom donosowym nie trzeba stosować maski - pacjenci mogą jeść, pić, spać i kontaktować się z personelem oraz rodziną.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Szpitala im. Żeromskiego Anna Górska na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w "Żeromskim”, gdzie leży pierwszy pacjent w Małopolsce z COVID 19 na dobę zużywanych jest ok. 60 kompletów ochronnych – tylko do opieki nad tym jednym chorym. Szpital stara się zabezpieczyć w maski, kombinezony i fartuchy we własnym zakresie, ale też dziękuje za okazane do tej pory wsparcie materialne oraz słowa otuchy.

"Dostajemy maseczki, rękawice, płyny do dezynfekcji rak i powierzchni, ręczniki jednorazowe, mydła antybakteryjne, chusteczki dezynfekcyjne; fartuchy izolacyjne a dlla pacjentów - szczoteczki i pastę do zębów. To nie symboliczny gest, lecz realne wsparcie. Dzięki Wam szpital funkcjonuje jak należy, a personel czuje się bezpiecznie" – podkreśliła rzeczniczka. Dary płyną od instytucji, prywatnych firm, ludzi i fundacji.

Jeden z lekarzy – anestezjolog Christoforos Rebucikas pracujący na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii kupił w marketach budowlanych przyłbice ochronne dla swoich koleżanek i kolegów, którzy opiekują się pacjentem zakażonym koronawirusem. Szpital ma ich teraz dziesięć.

W Małopolsce we wtorek odnotowano trzy nowe potwierdzone zarażenia koronawirusem, w związku z czym liczba osób chorych wzrosła do pięciu osób. Przybyło też pacjentów hospitalizowanych jest ich 24. Do 715 wzrosła liczba objętych kwarantanną, a pod nadzorem epidemiologicznym przebywają 763 osoby.

 

(PAP/jgk)