W środę dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu prof. Krzysztof Fyderek przekazał, że w trosce o zdrowie pacjentów lecznica planuje stopniowe wznawianie działalności poradni specjalistycznych.
Pracują już m.in. poradnie ortopedii, neurochirurgii i hematologii. Według informacji PAP poradnie działają na tyle, na ile mogą w danym momencie. Rodzice dzwonią z pytaniami o możliwe terminy wizyty, ale personel medyczny pracuje w bardzo ograniczonym składzie – część pracowników przebywa na zwolnieniach opiekuńczych.
Szpital prosi rodziców i pacjentów o wyrozumiałość.
W szpitalu działa też już Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który na początku kwietnia był zamknięty i objęty kwarantanną z powodu zakażenia koronawirusem kilku osób z personelu. W lecznicy nie ma – jak przekazano PAP – osób podejrzanych o COVID-19 lub cierpiących na tę chorobę.
W tym momencie, aby zapisać się na wizytę do poradni specjalistycznej, należy przejść określoną procedurę – dotyczy to wizyt pierwszorazowych i kontrolnych. Przed wizytą trzeba odbyć teleporadę medyczną – podczas niej lekarz z poradni specjalistycznej przeprowadzi z rodzicem dokładny wywiad epidemiologiczny. Na podstawie odpowiedzi lekarz zakwalifikuje pacjenta na wizytę.
Dyrektor szpitala przypomniał, że w placówce z dzieckiem może przebywać tylko jeden opiekun, który musi mieć maseczkę. Na korytarzach należy zachować minimum 2 metry odległości od innych, zaleca się unikanie korzystania z windy.
W dniu wizyty przy wejściu do szpitala opiekun i dziecko będą mieli zmierzoną temperaturę, potem opiekun zostanie poproszony o wypełnienie ankiety.
PAP/bp