"Szopka jest przepiękna. Bardzo cieszymy się, że trafiła do nas. Dzieci już robią sobie przy niej zdjęcia" – powiedział PAP dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Andrzej Bałaga.
Wykonana przez Pawła Nawałę szopka z 2018 roku nawiązuje do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma trzy wieże: środkowa jest wzorowana jest na wyższej wieży kościoła Mariackiego, a boczne na wieży Ratuszowej. Wnętrze nawiązuje do kościoła oo. Franciszkanów ze Świętą Rodziną pośrodku. Na obrotowej scenie autor umieścił postać marszałka Józefa Piłsudskiego na koniu. Druga strona szopki przedstawia bramę Floriańską wraz z murami obronnymi, a nieco wyżej – kaplicę Zygmuntowską. W bramie stoi figurka Lajkonika.
Oprócz Szopki Muzeum przekazało do działającej przy szpitalu szkoły książeczki i kolorowanki związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Druga szopka, autorstwa Michaliny Kupiec z 2019 r. trafiła do hotelu dla rodzin pacjentów prowadzonego przez Fundację Rolanda McDonalda.
Kolejne szopki trafią wkrótce do Szpitala im. Stefana Żeromskiego.
Jak podkreśla dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, szopka krakowska jest zapowiedzią Bożego Narodzenia. "Jest fantazją na temat miasta, arcydziełem stworzonym przez natchnionego rzemieślnika, ale jest także symbolem tego, że coś tak delikatnego i kruchego jak papier i folia, może mieć siłę ceglanych murów i kamiennych baszt. W tym kontekście, oprócz radowania oka, może także dawać nadzieję. Tą magią i nadzieją chcemy dzielić się z pacjentami, ich opiekunami, a także personelem szpitali" – mówił Michał Niezabitowski.
Muzeum Krakowa organizuje doroczny konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską i ma największą na świecie kolekcję szopek, liczącą blisko 270 dzieł, które powstały między 1945 a 2020 rokiem. W 2018 roku dzięki staraniom muzeum szopkarstwo krakowskie - jako pierwsze z Polski - zostało wpisany na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ludzkości UNESCO.
Szopki od lat cieszą się wielką popularnością i podróżują po całym świecie. Były pokazywane m.in. w Austrii, Gruzji, Hiszpanii, Kanadzie i Włoszech. W 2011 roku, w okresie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej szopki ozdobiły gmach Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W latach 2017-2020 można je było podziwiać na Białorusi: w Mińsku, Witebsku, Pińsku, Brześciu, Grodnie i Wołkowsysku, a w 2018 r. na wystawie w Szwedzkim Muzeum Historycznym w Sztokholmie. Wpis na listę UNESCO sprawił, że zainteresowanie nimi jeszcze bardziej wzrosło. Niestety, w tym roku z powodu pandemii nie mogły wyruszyć w świat.
3 grudnia odbył się 78. Konkurs Szopek Krakowskich, do którego zgłoszono 87 szopek: 50 w kategorii senior, 6 w kategorii młodzieżowej, 20 dziecięcych oraz 11 rodzinnych. Jury obradowało w tym roku zdalnie i na razie tylko online – pod adresem http://muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek można oglądać nagrodzone szopki. Gdy tylko będzie to możliwe, Muzeum Krakowa otworzy w Celestacie wystawę stacjonarną.
PAP/bp