- A
- A
- A
Sędziowie apelują do prezydenta i obywateli o obronę sądów
4 uchwały są efektem dzisiejszego spotkania sędziów krakowskiego Sądu Okręgowego. Sędziowie zebrali się, by przedyskutować sprawy związane ze zmianami personalnymi w placówce. W zeszłym tygodniu, szef resortu sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro - odwołał prezes krakowskiego sądu i dwie wiceprezes.Jedna z uchwał, którą podjęli dziś sędziowie, skierowana jest do obywateli - by bronili sądów. Kolejną skierowano do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę o sądownictwie.
Małopolscy sędziowie domagają się też, by inni sędziowie nie przyjmowali stanowisk po pracownikach zdymisjonowanych przez resort sprawiedliwości.
Rzeczniczka SO Barbara Górszczyk poinformowała, że w poniedziałkowym zebraniu uczestniczyła większość sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia i Sądu Rejonowego w Myślenicach. Sędziowie każdego z tych sądów przyjmowali uchwały odrębnie.
Według Górszczyk, pierwsza z przyjętych uchwał dotyczy aktualnej sytuacji związanej z odwołaniem prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie i prezesów kilku sądów rejonowych. „Sędziowie obecni na zebraniu podjęli uchwałę, że wyrażają stanowczy sprzeciw wobec decyzji ministra sprawiedliwości o odwołaniu prezesa i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Sądów Rejonowych dla: Krakowa Podgórza, Krakowa Nowej Huty i w Myślenicach” - zaznaczyła rzeczniczka.
„Wskazaliśmy w treści tej uchwały, że decyzje o odwołaniu nie zawierały żadnego uzasadnienia, stąd łączenie decyzji o odwołaniu z zatrzymaniem dyrektorów sądów jest niezasadne” - dodała sędzia Górszczyk. W uchwale tej – zaznaczyła – zaapelowano także o to, aby sędziowie nie przyjmowali stanowisk, które zostały opuszczone przez sędziów odwołanych w trakcie trwania ich kadencji, a ci, którzy przyjęli te stanowiska, aby z nich zrezygnowali.
W zeszły poniedziałek resort sprawiedliwości poinformował o odwołaniu trzech prezesów sądów z Krakowa, w tym - sądu okręgowego. Odwołano też siedmiu zatrzymanych w poniedziałek dyrektorów sądów z okręgu krakowskiego. Decyzje mają związek m.in. z poniedziałkowymi zatrzymaniami przez CBA w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji w sądach.
W kolejnej uchwale – relacjonowała Górszczyk – sędziowie wyrazili swoje stanowisko w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości. Ich zdaniem obecnie dochodzi do destabilizacji wymiaru sprawiedliwości i ma to m.in. związek z aktualnie procedowanymi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. „Zwróciliśmy się z apelem, że przyjęcie tych projektów, w kształcie aktualnie procedowanym w parlamencie narusza standardy ochrony prawnej obywateli” - poinformowała.
„Podkreślamy, że te projekty naruszają standardy ochrony prawnej obywateli, albowiem zagrażają możliwości procesu niezawisłego, prowadzonego przez niezawisłego i bezstronnego sędziego” - powiedziała rzeczniczka SO. „Konkluzja tej uchwały jest taka, że apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie z parlamentu, a w razie uchwalenia, o zawetowanie niekonstytucyjnych projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS” - podkreśliła.
W ostatniej uchwale sędziowie zebrani w poniedziałek zwrócili się do wszystkich sędziów sądów powszechnych o rozważenie możliwości odczytywania przed rozprawami, po rozprawach, bądź upublicznienia w jakiejkolwiek formie oświadczenia, w którym informują, że „dzisiaj sędziowska niezawisłość okazała się zagrożeniem dla władz ustawodawczej i wykonawczej” oraz „proszą wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej o pomoc czy ochronę, ale w granicach obowiązującego prawa i zgodnie z porządkiem konstytucyjnym”.
Tymczasem pod krakowskim Sądem Okręgowym odbył się kolejny protest przeciwko reformie sądownictwa. Manifestujący podkreślali, że nie zgadzają się na zmiany w sądownictwie, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość.
Nie zgadzamy się na to co dzieje się w kraju od dwóch lat, trzeba robić co się da, żeby się przeciwstawić. Nie chodzi im o reformę, bo nic nie robią, żeby usprawnić sądy, ale żeby je kontrolować - mówili.
Apelowali też do sędziów, prokuratorów i prawników aby nie przejmowali urzędów po tych, którzy zostali usunięci.
Podobny protest odbył się też w Oświęcimiu.
Dominika Panek/ Joanna Orszulak/PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:54
31-latek zginął w zderzeniu quada z ciągnikiem rolniczym
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycięski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze