Jak poinformowała Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje spacery, cykl jest wyjątkową okazją na bliższe poznanie krakowskich autorów, oraz książkowych odniesień, anegdot i biograficznych ciekawostek związanych z miejscami, które nie są powszechnie znane. „Będą w tym roku nieprzemierzone jeszcze szlaki, będą i miłe, wydeptane już dobrze ścieżki. Spacery literackie, organizowane raz w miesiącu to szansa na dokładne poznanie literackiej mapy miasta” - zaznaczyła Nowak.

 

Miłośników literatury poprowadzą po mieście dwie krakowskie przewodniczki – Anna Hojwa i Agnieszka Pudełko.

 

Trzeci sezon spacerów literackich po Krakowie rozpoczyna się od pisarek krakowskich. Wędrówka zainspirowana została literaturą kobiecą różnych epok. Kolejna poprowadzi szlakiem Stanisława Lema – przy okazji Festiwalu Nauki w Krakowie (Uniwersytet Jagielloński, redakcja Tygodnika Powszechnego, Wydawnictwo Literackie, mieszkanie przy ul. Bonerowskiej, delikatesy na Rynku, ulubioną wypożyczalnia książek).

 

Czerwcowa propozycja z okazji Dnia Dziecka skierowana jest zarówno do dzieci, jak i rodziców - Szlak Baltazara Gąbki. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski - twórca tej klasycznej bajki.

 

Następna wędrówka powiedzie szlakiem Czesława Miłosza, jednego z dwojga krakowskich noblistów. Spacer towarzyszyć będzie festiwalowi Miłosza. Zacznie się na Kazimierzu. Pod koniec czerwca miłośnicy literatury przejdą szlakiem poetów niepokornych.

 

Odbywającemu się na początku lipca Festiwalowi Kultury Żydowskiej towarzyszyć będzie wędrówka śladami Mordechaja Gebirtiga, poety i pieśniarza żydowskiego, całe życie mieszkającego na krakowskim Kazimierzu. Miesiąc ten zakończy się Literackim Krakowem, czyli - jak zapowiadają organizatorzy - „spacerem lekkim, ogólnym i oczywiście wypełnionym po brzegi dobrą literaturą”.

 

Pod koniec wakacji piechurzy odkryją Kraków Stanisława Wyspiańskiego. Wędrówka skupi się na literackiej odsłonie twórczości artysty i powiedzie przez miejsca w których mieszkał, uczęszczał do szkoły, tworzył, stały się dla niego inspiracją.

 

Wrześniowy spacer zostanie poświęcony obcojęzycznym pisarzom bywającym w Krakowie. Z perspektywy obcego miasto to oceniali m. in. J. W. Goethe, G. G. Marques i wielu innych.

 

Wisława Szymborska, drugi z krakowskich laureatów literackiego Nobla będzie bohaterem październikowej wędrówki. „Już trzeci raz powtarzamy spacer, który cieszy się największą sympatią” - zapowiada Nowak. Uczestnicy wraz z przewodniczką odwiedzą Szufladę, Dom Literatów, Nową Prowincję i wiele inny miejsc powiązanych z twórczością poetki.

 

Cykl spacerów literackich zakończy się pod koniec października monograficznym spotkaniem poświęconym Józefowi Conradowi. Nastąpi ona w czasie trwania Festiwalu Conrada.

 

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Liczba uczestników jest ograniczona.

 

 

 

PAP/bp