Pod koniec czerwca na jednym z osiedli w Nowej Hucie 48-latek podniósł leżącą na chodniku kartę bankomatową, którą przypadkowo zgubił tam, niczego nieświadomy, mężczyzna. Znalazca karty zamiast oddać ją właścicielowi lub zgłosić jej odnalezienie, postanowił zrobić z niej użytek. Ze swoim znaleziskiem udał się do znajomej, 43-letniej mieszkanki Krakowa, a następnie wspólnie z nią na zakupy.

Para, wykorzystując fakt, że za pomocą karty można było dokonywać transakcji „zbliżeniowo” dziesięciokrotnie użyła jej płacąc m.in. za alkohol, papierosy i artykuły spożywcze. Mężczyzna i jego znajoma korzystając z możliwości zrobienia zakupów na cudze konto dokonali nieautoryzowanych płatności na łączną kwotę blisko 300 zł. Zapewne złodziejski duet wykorzystywałby dalej znalezioną kartę bankomatową, ale została ona zastrzeżona przez właściciela. Do posiadacza karty zaczęły bowiem napływać smsy świadczące o tym, że ktoś wykonuje transakcje z wykorzystaniem środków finansowych znajdujących się na jego koncie bankowym. Zaniepokojony całą sytuacją mężczyzna zorientował się, że zgubił kartę bankomatową i natychmiast zastrzegł środek płatniczy.

Policjanci z Komisariatu Policji VIII w Krakowie analizując monitoring jednego z osiedlowych sklepów w Nowej Hucie ustalili, że za defraudacją środków z karty bankomatowej stoi 48-latek i jego 43-letnia towarzyszka. Następnie mundurowi ustalili personalia kobiety i mężczyzny oraz zatrzymali ich. Para została przewieziona do komisariatu, gdzie podczas przesłuchania 48-latkowi i jego towarzyszce postawiono łącznie dziesięć zarzutów dokonania kradzieży z włamaniem. Oboje przyznali się do zarzucanych im czynów. Grozi im za to do 10 lat więzienia.

Przestrzegamy!

W codziennym zabieganiu zwracajmy szczególną uwagę na posiadane przy sobie środki finansowe i dokumenty. Przede wszystkim w trakcie robienia zakupów i po ich zakończeniu upewniajmy się czy nadal mamy przy sobie wszystko co niezbędne (karty bankomatowe, dokumenty tożsamości, klucze, itp.).

Także w trakcie wakacyjnego wypoczynku, wybierając się na zakupy, spacery, spotkania ze znajomymi czy też imprezy plenerowe zwracajmy baczną uwagę na posiadane przy sobie portfele, dokumenty i pieniądze. To bardzo istotne abyśmy rozleniwieni atmosferą relaksu i wypoczynku nie zapominali za każdym razem dokładnie i bezpiecznie schować w torebkach, plecakach czy saszetkach dokumentów i walut. Sprawdzajmy czy mamy przy sobie potrzebne środki płatnicze i dowody tożsamości, a zbędne pozostawiajmy w domach.

W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w opisanym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Jeśli nie znajdujemy się w pobliżu placówki bankowej, skorzystajmy z aplikacji mobilnej (jeśli bank oferuje taką usługę). Związek Banków Polskich uruchomił także specjalną, uniwersalną infolinię dedykowaną osobom, które utraciły kartę bankomatową: + 48 828 828 828.

Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o utracie karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, niezwłocznie zgłośmy to na Policję.

 

KWP/bp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.