Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Restauracja w krakowskiej Nowej Hucie otwarta dla "testerów jedzenia"

  • Kraków
  • date_range Środa, 2021.01.13 16:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 03:47 )
Właściciele restauracji w krakowskiej Nowej Hucie otworzyli ją pomimo obowiązujących obostrzeń. To nie jedyny taki lokal w Małopolsce. Buntujących się przedsiębiorców jest coraz więcej, natomiast rząd ogłasza kolejne formy pomocy.

Fot. Marek Lasyk

Kolejna restauracja w Krakowie otworzyła się mimo obostrzeń

Inspektorzy sanepidu nie nałożyli kar, przeprowadzili jedynie kontrole. Lokal, zamiast gości postanowił przyjmować "testerów jedzenia". Chętnych na taką praktykę - jak się okazało - nie brakuje. Na kontrolę w lokalu nie została wpuszczona policja:

- Udostępniamy wszystko do wglądu paniom z sanepidu, więc nie ma potrzeby, żeby policja była przy tym. Nie będziemy się przepychać, nie ukrywamy niczego - mówi Karolina Bartosik, właścicielka nowohuckiej restauracji i dodaje, że od początku pandemii udało się uzyskać jedynie pięć tysięcy złotych wsparcia od rządu. Od prawie roku, musi dokładać 20 tysięcy złotych miesięcznie do biznesu.

- To jest znikoma pomoc dla tak dużej restauracji, która zatrudnia wielu pracowników. Niemożliwe jest utrzymanie biznesu za taką kwotę, stąd był to akt desperacji. Mieliśmy opcję albo się poddać bez walki, albo spróbować. Jeśli człowiek nie ma nic do stracenia, to walczy tym, co mu zostało - przekonuje Karolina Bartosik.

Tak niewielka pomoc z tarcz antykryzysowych wynika to z tego, że rok temu lokal przekształcił się w spółkę. Przez tę zmianę nie może wykazać dochodów z 2019 roku, a tym samym porównać i określić, jakie straty poniósł lokal. A jest to jednym z warunków większości programów pomocowych.

- Jeśli ta forma nie spełnia warunków, to możemy tylko służyć doradztwem, pomocą w sensie informacji. Ta informacja jest udzielana na naszych forach i na naszych infoliniach. Będziemy się starać, jeśli tylko nastąpi zmiana, aby ci ludzie mogli składać wnioski jak najszybciej - mówi Jan Gąsienica-Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Z ostatnich form pomocy rząd ogłosił miliard wsparcia dla ponad 200. gmin górskich oraz 13 miliardów złotych dla polskich firm z Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Blisko miliard z tej ostatniej tarczy ma trafić do przedsiębiorców z Małopolski. Uwzględnionych zostało ostatecznie 45 branż.

- Obejmują między innymi usługi turystyczne, ale także gastronomię, usługi transportowe w wielu elementach jesteśmy świadkami kolejnych odsłon tarczy antykryzysowej. Wszystko dlatego, że rzeczywistość czasem potrafi zaskoczyć. Uruchomienie tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0 jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację - mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

Aby skorzystać z tej tarczy, też trzeba spełnić kilka warunków. Między innymi tak jak we wcześniejszych programach wykazać spadek dochodów, prowadzić działalność w jednej z wyszczególnionych branż czy też nie posiadać zaległości w spłacaniu składek. Wnioski można składać od 15 stycznia, ale ponownie znajdą się firmy, które nie będą mogły skorzystać z programu.

Część przedsiębiorców już się buntuje tak jak właściciele restauracji w Nowej Hucie. Na podobnej zasadzie funkcjonuje między innymi lokal gastronomiczny w krakowskich Dębnikach. Zapowiedzi uruchomienia biznesu mimo obostrzeń jest coraz więcej, szczególnie na Podhalu. Część górali zapowiedziała otwarcie swoich biznesów od poniedziałku. Rząd natomiast przedłużył obowiązujące obostrzenia do końca stycznia.

 

 

(Tomasz Bździkot/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię