Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rakieta z AGH wygrała międzynarodowe zawody inżynierskie

Rakieta skonstruowana na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie zajęła pierwsze miejsce na największych międzynarodowych zawodach inżynierii rakietowej - Virtual Spaceport America Cup. Studenci-konstruktorzy z koła naukowego AGH Space System odnieśli zwycięstwo w kategorii rakiet przeznaczonych do lotu na pułap 10 tysięcy stóp z napędem własnego projektu oraz konstrukcji.

Autorstwa Andrzej Otrębski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23038353

Posłuchaj co mówi Agata Zwolak z AGH Space Systems
Tegoroczna edycja zawodów odbyła się w formie zdalnej, wzięło w niej udział 75 zespołów z całego świata. "Tworzona przez zespół rakieta o napędzie hybrydowym Skylark, to już czwarta konstrukcja startująca w konkursie. W tej konstrukcji jednym z naszych autorskich rozwiązań jest silnik, który został w pełni zaprojektowany przez nas, a także dobór paliwa. Testujemy innowacyjne mieszanki paliw na bazie wosku. Wzmacniamy go drukowanymi w 3D matrycami nylonowymi. System elektroniki też jest nasz autorski. Wszystkie płytki zostały przez nas zaprojektowane, wykonane i zaprogramowane" - mówi Agata Zwolak z AGH Space Systems.

Podczas wirtualnej edycji konkursu oceniano przede wszystkim dokumentację techniczną zgłoszonej konstrukcji. Sędziowie obejrzeli także 15-minutowy film, który pokazywał pracę członków zespołu oraz poszczególne etapy projektowania, wytwarzania i testowania projektu. Ostatnim etapem zawodów był piętnastominutowy panel dyskusyjny z sędziami.

Studenci AGH zostali także zaproszeni do przedstawienia prelekcji na oficjalnej konferencji wydarzenia. Prezentacja przedstawi autorski system odzysku Skylark, czyli spadochrony oraz elektronikę pokładową odpowiedzialną za pomiary podczas lotu i obsługę systemu odzysku.

Rakieta skonstruowana przez studentów koła naukowego AGH Space Systems otrzymała również drugie miejsce w konkursie SDL Payload Challenge, organizowanym przez Space Dynamics Laboratory, jednego z głównych podwykonawców NASA i amerykańskiego Departamentu Obrony, za projekt i wykonanie zaawansowanego ładunku badawczego.
Autor:
Ewa Szkurłat

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię