"Murale są nową sztuką, która coraz bardziej wpisuje się w koloryt miasta i rozwija się" – mówiła pomysłodawczymi uchwały, radna Alicja Szczepańska z klubu Kraków dla Mieszkańców.
W projekcie uchwały przywołany został przykład muralu przy ul. Wielickiej, autorstwa krakowskiego artysty Tomasza Wełny, który przedstawia kilkadziesiąt osób – krakowian i krakowianek stale podróżujących komunikacją miejską. Malowidło powstało w 2015 r. a zostało zniszczone przez wandala wiosną tego roku. Artysta je odnowił. Innym przykładem bezmyślnego działania było zniszczenie w 2014 r. muralu zdobiącego ścianę przychodni przy ul. Pachońskiego, który powstałby przykryć znajdujące się tam wcześniej szpecące malunki.
Jak mówiła radna Alicja Szczepańska murale można zabezpieczyć przed dewastacją np. stosując środki chemiczne.
Rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek, powiedziała dziennikarzom, że prezydent pozytywnie opiniuje pomysł zabezpieczania wartościowych krakowskich murali. "Miasto ma jednak wpływ tylko na te, które powstały w miejscach należących do gminy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że mural z założenia jest dziełem czasowym i naturalne jest, że później tą samą powierzchnię przekazuje się kolejnym artystom, którzy chcą realizować swoje projekty” – mówiła Chylaszek.
(PAP/jgk)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.