- Badania modelowe zostały zrealizowane w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej. Najpierw zbadaliśmy możliwość przewietrzania w dużej skali - całego miasta. Tu nie chodzi o jakieś lokalne dzielnice, tylko o wymuszenie przy pomocy wież wentylacyjnych, układu szeregowo równoległego wież wentylacyjnych strumieni powietrza, kanałów powietrza. Muszą to być niezależne mechanizmy zasilane z Łęgu, naszej elektrociepłowni - mówi prof. Andrzej Flaga.
Średnia prędkość powietrza w kanałach powietrznych generowanych mechanicznie przez wieże wentylacyjne wynosi 1-2 metry na sekundę i nie powoduje dyskomfortu akustycznego. Urządzenia mogłyby stanąć w czterech kanałach przewietrzania Krakowa.
Według naukowców z Politechniki Krakowskiej, prace badawcze potwierdziły, że nowatorski pomysł na walkę ze smogiem jest też uzasadniony ekonomicznie. Opracowana metoda została zgłoszona do ochrony patentowej.
Ewa Szkurłat/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.