Kraków
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą na Wawelu pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Zgromadzeni na wzgórzu wawelskim otrzymali flagi i kotyliony w barwach narodowych. Ze wzgórza uczestnicy przejdą na plac ojca Adama Studzińskiego, gdzie złożą kwiaty przed krzyżem katyńskim. I to stamtąd przejdą, traktem królewskim, na plac Matejki. Następnie będzie przemarsz na plac Matejki, gdzie rozpoczną się oficjalne uroczystości. O godz. 12 nastąpi tu wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, potem wojewoda małopolski nada obywatelstwo polskie 10 osobom oraz – w imieniu prezydenta RP – przekaże odznaczenia zasłużonym dla kraju i regionu. Defiladę służb mundurowych na pl. Matejki rozpocznie przelot samolotów. Tę część obchodów zakończy poczęstunek, skosztować będzie można m.in. grochówki.
Przedstawiciele rządu przyjadą do Krakowa 11 listopada, aby świętować Dzień Niepodległości. Analogicznie do ubiegłego roku – politycy PiS najpierw wezmą udział w mszy na Wawelu, potem spotkają się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".
"Program będzie podobny do ubiegłorocznego, ale dokładne godziny, szczegóły są jeszcze ustalane" – powiedział we wtorek PAP rzecznik PiS w Małopolsce Michał Drewnicki.
Jak poinformował, w obchodach 11 listopada w Krakowie ma uczestniczyć prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i najprawdopodobniej również premier Mateusz Morawiecki.
Po popołudniowej mszy w katedrze wawelskiej – na którą zaproszeni są również wszyscy chcący modlić się za ojczyznę – politycy i sympatycy PiS udadzą się na spotkanie do hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Tu prezes PiS wygłosi przemówienie.
Na Wawelu Tydzień Patriotyczny
Zamek Królewski na Wawelu oraz Tauron zapraszają na radosne świętowanie niepodległości. Do końca tygodnia zaplanowano szereg wydarzeń skupiających się wokół nowoczesnego patriotyzmu. "Chcemy także pielęgnować pamięć o tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości" mówił w trakcie dzisiejszego otwarcia Artur Warzocha - wiceprezes do spraw korporacyjnych Tauron Polska Energia - mecenasa wydarzenia.
Tarnów
Uroczystości zainauguruje msza św. o godz. 15 odprawiona w katedrze w intencji ojczyzny. Wystąpi wtedy także chór Puellae Orantes. O godz. 16.30 będzie miała miejsce oficjalna uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz złożenie kwiatów przy pomniku J. Piłsudskiego. Ostatnim akcentem tarnowskich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wspólne śpiewanie na schodach przed budynkiem Teatru im. Ludwika Solskiego pieśni niepodległościowych, żołnierskich i patriotycznych, czyli „Solski Patriotycznie”. Wydarzenie to rozpocznie się o godz. 17.30. Tekst będzie wyświetlany na ekranie, a w śpiewanie włączą się aktorzy oraz Chór SOLskiego.
Do świętowania zachęca także Rada Osiedla Mościce, która zaprasza na uroczystą mszę św. w swoim kościele parafialnym o godzinie 10. O 11 odbędą się natomiast uroczystości na cmentarzu komunalnym przy pomniku, a o 11.45 orkiestra dęta Zakładów Azotowych wykona pieśni patriotyczne. Będzie także poczęstunek dla uczestników.
Mościce
Obchody rozpoczęły się mszą o godzinie 10.00 w kościele NMP Królowej Polski w Mościcach. Około godziny 10.45, podstawionym pod kościół autobusem, chętni zostaną przewiezieni na teren cmentarza komunalnego, gdzie przy Pomniku Ofiar Hitleryzmu odśpiewany zostanie hymn państwowy i rozpoczną się obchody.
Po złożeniu wiązanek zaplanowane jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie orkiestry dętej Grupy Azoty S.A. Przygotowany zostanie także ciepły poczęstunek dla uczestników.
XXVII Bieg Sokołów
Start do biegu głównego nastąpi o godz. 11.11. Jego trasa liczyła będzie 3 kilometry, a rywalizacja odbywać będzie się na bieżni stadionu TOSiR oraz na terenach wokół Centrum Wypoczynku i Rekreacji Kantoria. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale, a na najlepszych w kategorii open kobiet i mężczyzn oraz w dziesięciu kategoriach wiekowych czekają statuetki i dyplomy.
Bieg główny poprzedzony zostanie dwoma wydarzeniami. O godz. 8.50 rozpoczął się Bieg Integracyjny „Razem do celu”, przeznaczony dla młodzieży z niepełnosprawnością (zapisy w dniu zawodów). O godz. 9 odbyła się rywalizacja przedszkolaków i młodzieży szkolnej, którzy w zależności od wieku do pokonania mieć będą dystans od 200 do 1000 metrów.
Zapisy przyjmowane są na stronie: https://dostartu.pl/xxvii-bieg-soko-ow-v8277. Tam również dostępny jest szczegółowy regulamin biegu.
Organizatorami biegu są: Stowarzyszenie Sportowe Sokół Tarnów, Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Tarnów oraz Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a honorowy patronat nad nim objął prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Balonowy Turniej Niepodległości
13:00 - Przywitanie ekip na błoniach za Parkiem Strzeleckim
13:30 - Odprawa przedlotowa, wyznaczenie konkurencji
14:15 - Start balonów do konkurencji
17:00 - Ceremonia wręczenia nagród, poczęstunek i wieczór pieśni patriotycznej (Remiza)
Oczywiście ze względów pogodowych harmonogram może ulec zmianie, ale póki co prognozy są optymistyczne.
Region tarnowski
Tuchów
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.30 - Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Tuchowie. Po eucharystii rozpoczęcie pikniku na dolnym parkingu przy Sanktuarium. Podczas wspólnego świętowania będzie można posłuchać fantastycznych koncertów ze specjalnym patriotycznym repertuarem. Będą także występy artystyczne, pokaz służb mundurowych, sprzętu oraz wyposażenia, miasteczko kawaleryjskie, mobilny punkt rekrutacyjny oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na uczestników będzie czekała prawdziwa żołnierska grochówka oraz poczęstunek przygotowany przez KGW. W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa do udziału w obchodach kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Koszyce Wielkie
Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odprawiona będzie w hali widowiskowo-sportowej. Następnie część oficjalna uroczystości, koncert Węgierskiej Orkiestry Dętej z Csikszentsimon oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Nie zabraknie tematycznego poczęstunku wojskową grochówką, węgierskim gulaszem czy degustacji przygotowanych przez nowo powstałe KGW „Malwa” z Koszyc Wielkich. Wydarzenie zakończy koncert zwycięzcy IX edycji programu The Voice of Poland – Marcina Sójki. Ze sceny popłyną radiowe hity, m.in. „Dalej” czy „Zaskakuj mnie”.
Nowy Sącz
Tradycyjnie 11 listopada z Nowego Sącza do Krynicy wyruszy „Pociąg Wolności”. Odjazd zabytkowego składu z okresu dwudziestolecia międzywojennego zaplanowano o godzinie 9.57. W przejeździe wezmą udział członkowie grup rekonstrukcji historycznych z okresu 1914-1918.
http://kolejegalicyjskie.pl/wydarzenie/pociag-wolnosci-4/W
Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbędzie się w godzinach od 10:00 do 16:00 Piknik Patriotyczny. W programie:10.30
– 11.15
Prezentacja i patriotyczny przejazd zabytkowych pojazdów
12.00 – 15.00
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości:
– Śpiewanie pieśni patriotycznych z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca Piątkowioki
– Koncert Orkiestry Dętej OSP z Piwnicznej-Zdroju
– Uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego i wciągnięcie flagi państwowej w asyście uczniów Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach
– Rekonstrukcje historyczne Stowarzyszenia Miłośników Historii oraz Stowarzyszenia „Żandarmeria”
10.00 – 16.00
Kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych
12.00 – 15.00
Warsztaty dla dzieci:
– „Znaki Niepodległości”
– „Symbol Narodowy”
https://muzeum.sacz.pl/strony_aktualnosci/piknik/
O godzinie 15:00 rozpocznie się Sądecki Marsz Niepodległości. Jego uczestnicy przejdą trasę z dworca PKP przy ul. Kolejowej, Alejami Batorego, Wolności i Jagiellońską na sądecki rynek.
Gorlice
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10j Mszą Świętą za Ojczyznę, która zostanie odprawiona w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Po eucharystii nastąpi przemarsz pod pomnik Niepodległości. Tam, w samo południe nastąpi modlitwa za poległych oraz zostaną złożone okolicznościowe wieńce i kwiaty. Na zakończenie uroczystości wspólnie zostanie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.
Zachód regionu
Oświęcim
O poranku delegacje złożą kwiaty przed Ścianą Śmierci w byłym obozie Auschwitz. Główna miejską uroczystość rozpocznie o 9:30 wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz mszą za ojczyznę w kościele o. salezjanów. Po niej przez miasto przejdzie biało-czerwona parada. Pochód z udziałem mieszkańców, żołnierzy, pocztów sztandarowych i orkiestry wyruszy punktualnie o 11.11.
Od 10.00 do 17.00 biało-czerwone miasteczko będzie działało również na Rynku Głównym. Będzie można w nim otrzymać chorągiewki, kotyliony i przypinki patriotyczne. Będzie pokaz broni i sprzętu wojskowego a także kuchnia polowa.
Będzie działał również punkt Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz stanowisko informacyjne Wojsk Obrony Terytorialnej.
Chrzanów
O godz. 14 na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie odbędzie się ślubowanie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie. Samorządowcy złożą także kwiaty pod pomnikiem zwycięstwa i wolności.
Głównym punktem obchodów będzie rodzinny piknik patriotyczny, który rozpocznie się o godz. 15 w hali sportowej w Chrzanowie. W programie koncert "Żeby Polska była Polską", wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, prezentacja laureatów Dziecięcych Spotkań Folklorystycznych
Odbędzie się też VII edycja Chrzanowskiego Marszu Niepodległości Nordic Walking. W tym roku marsz zmienia swoją lokalizację. Do tej pory spacerowanp w kierunku Chechła w Trzebini. Teraz z Rynku w Chrzanowie będą trzy pętle ulicami śródmieścia i parku. Uczestnicy marszu będą mieli łącznie do pokonania 5 km.