Przyjęcie tej ustawy jest kluczowe, gdyż Rada Miasta Krakowa w uchwale z 1 września zobligowała prezydenta Jacka Majchrowskiego do rezygnacji z roli gospodarza igrzysk, jeśli do końca października Kraków nie otrzyma gwarancji finansowych z budżetu centralnego.

"Cieszymy się z tego kroku, ale żałujemy, że został zrobiony tak późno, bo termin igrzysk zbliża się nieubłaganie i już wiadomo, że nie zdąży się zrealizować wszystkich inwestycji, w tym tych sportowych. Prezydent Majchrowski zapozna się z projektem ustawy i po konsultacjach z przedstawicielami współorganizatorów igrzysk przedstawi w przyszłym tygodniu swoje stanowisko" – poinformowała Chylaszek.

Władze Krakowa od początku deklarowały, że podejmą się organizacji igrzysk tylko przy wsparciu z budżetu centralnego. Ma ono obejmować inwestycje sportowe, drogowe i transportowe. Lista tych inwestycji została wynegocjowana już kilka miesięcy temu.

Te sportowe i związane ściśle z organizacją imprezy obejmują: modernizację Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, budowę basenu olimpijskiego, toru kajakarstwa klasycznego i strzelnicy sportowej, a także modernizację obiektów AWF.

W ramach inwestycji pozasportowych zrealizowany ma być zakup 60 tramwajów typu Lajkonik 2 oraz budowa ulic Okulickiego, Buszka i Trasy Balickiej oraz modernizacja węzła komunikacyjnego Opatkowice na autostradzie A4.

Rządowy projekt ustawy określa zasady wsparcia przygotowania Igrzysk Europejskich oraz przedsięwzięć w zakresie: projektowania, budowy, przebudowy lub remontu stadionów i obiektów, a także innych przedsięwzięć niezbędnych do przeprowadzenia igrzysk. Umożliwia również władzom województwa małopolskiego powołanie "spółki celowej", której zdaniem byłoby działania związane z organizacją igrzysk oraz przygotowaniem i realizacją przedsięwzięć.

Po przyjęciu projektu ustawy przez rząd trafi ona do Sejmu, gdzie będzie dalej procedowana.

Decyzję o tym, że Kraków i Małopolska będą gościć w 2023 r. III Igrzyska Europejskie podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Potem do grona organizatorów włączono także województwo śląskie. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie mają odbyć się zawody lekkoatletyczne.

Na igrzyskach europejskich sportowcy mają rywalizować w 24 dyscyplinach. Do tej pory Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) podpisało porozumienie z 18 federacjami sportowymi, co oznacza rozegranie zawodów w następujących dyscyplinach: kajakarstwo (slalom i sprint), badminton, pięciobój nowoczesny, taekwondo, boks, strzelectwo, łucznictwo, triathlon, koszykówka 3x3, kolarstwo, wspinaczka sportowa, piłka ręczna plażowa, karate, muaythai, tenis stołowy, teqball, padel i skoki narciarskie na igielicie. Program mogą uzupełnić m.in.: szermierka, pływanie synchroniczne, siatkówka, lekkoatletyka, gimnastyka sportowa.