To był dobry rok dla Krakowa, chociaż do miasta przyjeżdżali przede wszystkim turyści krajowi. Po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie, w statystykach uwzględniono również mieszkańców tego kraju.
Najchętniej Brytyjczycy
Porównując zestawienie z 2023 roku, jest prawie milionowy wzrost łącznej liczby odwiedzających - to osoby nocujące w mieście, jak i odwiedzający jednodniowi, a więc bez noclegu w Krakowie (zostających przynajmniej na jedną noc było jednak więcej - 7,95 mln). Kto przyjeżdżał do Krakowa? Turyści z województwa mazowieckiego (17,7 proc.), śląskiego (17,1 proc.) i podkarpackiego (11,1 proc.). Co siódmy Polak (14,7 proc.) odwiedzający Kraków był mieszkańcem województwa małopolskiego.
W przypadku odwiedzających z zagranicy sytuacja była bardziej złożona. Ogólny spadek liczby odwiedzin jest w dużej mierze spowodowany zmianami w liczbie przyjazdów z Ukrainy, podczas gdy równocześnie wzrosła liczba gości z innych krajów. Po dołączeniu do statystyk obywateli Ukrainy, liczba odwiedzających zagranicznych spadła z 2,46 mln w 2023 roku do 2,33 mln w 2024 roku. Jednak, po wyłączeniu Ukraińców z tego zestawienia, widoczny jest wyraźny wzrost odwiedzających Kraków z innych krajów. Tu odnotowano skok z 900 tys. do 1,13 mln osób z zagranicy. Najchętniej odwiedzali nas Brytyjczycy (20,6 proc. wszystkich przyjezdnych spoza Polski), Niemcy (9,1 proc.), Włosi (7,6 proc.), Amerykanie (6,7 proc.) i Francuzi (4,8 proc.). Kto wydał w Krakowie najwięcej? Zdecydowanie turyści z krajów arabskich - 2 654 zł średnio na osobę.
Zapraszamy i kierujemy turystów do serca naszego regionu czyli do Krakowa, a tu na Wawel, Rynek Główny. Chcemy, żeby wybrali takie atrakcje, które zapamiętają na długo. Dużą popularnością cieszy się także Kazimierz
- mówi Łukasz Smółka, marszałek Małopolski.
Rzadziej hotel o wyższym standardzie
Szacuje się, że łącznie podczas pobytu w Krakowie, wszyscy odwiedzający wydali około 9,05 mld zł. Wyraźnie zmniejszyła się liczba rezerwowanych noclegów w hotelach wśród ogółu przyjezdnych. Z takiej formy zakwaterowania skorzystało niemal o 50 proc. mniej osób niż rok wcześniej. Którzy jednak zdecydowali się na hotel, w ubiegłym roku najczęściej wybierali obiekty o niższym standardzie: dwu- i trzygwiazdkowe. Dla porównania, w 2023 roku, wśród preferencji odwiedzających dominowały hotele trzy- i czterogwiazdkowe.
Jak nas ocenili goście? Średnia ocena jakości usług turystycznych wystawiona przez odwiedzających krajowych wzrosła z 4,26 do 4,41, a w przypadku zagranicznych z 4,19 do 4,38. Odwiedzający, zarówno krajowi, jak i zagraniczni, w podobnym stopniu chwalą Kraków za możliwość płatności kartą w wielu miejscach, atmosferę miasta, atrakcje turystyczne oraz łatwy dojazd i gościnność. Najniższe oceny dostaliśmy za stan i dostęp do toalet, parkingi oraz udogodnienia, zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i rodzin z dziećmi.