Władze Krakowa sprzedadzą działkę na rzecz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który chce pod Wawelem wybudować świątynię prawosławną. Parafia zapłaci 55 tys. 810 zł za grunt warty według rzeczoznawcy 1 mln 116 tys. zł. Wszystko dzięki bonifikacie 95 proc., na którą zgodzili się w środę miejscy radni podczas sesji.
Dodać należy jednak, że w przygotowanej przez prezydenta Jacka Majchrowskiego autopoprawce znajduje się zapis, że jeśli kościół prawosławny przeznaczy działkę na inne cele, niż sakralne, albo sprzeda ją w okresie do 10 lat, będzie musiał zwrócić bonifikatę.
Nowa cerkiew w Krakowie
- Jesteśmy bardzo wdzięczni i mówię to w imieniu prawosławnych mieszkańców Krakowa, bo spełnia się marzenie, żeby była w mieście wolno stojąca cerkiew" – mówi ksiądz Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny obejmującej swym zasięgiem całe województwo małopolskie.
Ksiądz Antosiuk mówił, że obecnie na cotygodniowe nabożeństwa przychodzi ok. 200-300 osób, a w Wielkanoc nawet kilka tysięcy wiernych. "Ukraińców w ostatnich latach przebywa, ale nasza parafia skupia nie tylko ich. Mamy w Krakowie wielką migrację ludzi wysoko wykwalifikowanych z różnych krajów, m.in. z Grecji, Gruzji, Białorusi, Rosji oraz studentów z Bułgarii czy Rumunii" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej, proboszcz parafii.
Parafia chce zbudować niewielką świątynię, która pomieściłaby ok. 600 osób. - Nie będziemy stawiać kolosów, ma to być obiekt zgrabny i jednoznacznie mówiący, że jest to cerkiew. Projekt będzie wykonywany tylko na nasze potrzeby - zapewnił w rozmowie z PAP proboszcz parafii.
Prośba o znalezienie ziemi
O znalezienie terenu pod budowę poprosił prezydenta Jacka Majchrowskiego w październiku zeszłego roku prawosławny biskup diecezji łódzko-poznańskiej. Duchowny w przesłanym piśmie argumentował tym, że ze względu na intensywny rozwój parafii w Krakowie, a także wzmożoną falę emigracji ze wschodu, obecnie istniejąca świątynia znajdująca się w kamienicy przy ulicy Szpitalnej nie może pomieścić wszystkich wiernych.
Urzędnicy w odpowiedzi na przesłaną prośbę dokonali analizy 1700 nieruchomości, których właścicielem jest Kraków. Ostatecznie wskazano teren przy ulicy Wioślarskiej o powierzchni 0,32 hektara.
Tereny dla kościoła katolickiego
Tymczasem od 2008 roku władze Krakowa przekazały Kościołowi Katolickiemu dziewięć działek. W zależności od transakcji miasto - przy aprobacie radnych - przyznało bonifikaty od 70 do 99 procent.
Przykład. W 2016 roku miasto za półhektarowy teren w rejonie Centrum im. Jana Pawła II, chciało od Kościoła 68 tysięcy złotych, choć rzeczoznawca wycenił go na 3,4 miliony złotych. O przyznanie 98-procentowej bonifikaty poprosili sami duchowni.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.