W tym roku akademickim na siedmiu wydziałach Politechniki Krakowskiej prowadzących 26 kierunków studiów uczyć się będzie prawie 16 tys. studentów, w tym ponad 3,7 tys. nowo przyjętych.

„Nasz cel strategiczny jest jasny - Politechnika Krakowska jako czołowa uczelnia techniczna, odgrywająca ważną rolę w krajowej oraz europejskiej przestrzeni badawczej i edukacyjnej, wspomagająca rozwój gospodarczy i cywilizacyjny Polski” - zaznaczył w swoim przemówieniu nowy rektor prof. Jan Kazior.

Insygnia władzy rektorskiej przekazał mu prof. Kazimierz Furtak, żegnający się z tą funkcją po dwóch kadencjach. Nowy rektor ocenił, że przejmuje od poprzednika uczelnię „nowoczesną i prężną”.

Prof. Kazior podkreślił, że uczelnia stoi w obliczu zmian. „Przede wszystkim fundamentalnych przemian zapowiadanych w polskim szkolnictwie wyższym (...). Trwają przecież prace nad nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, a zawarte w niej rozwiązania mogą wymagać rewolucyjnych przemian w szkołach wyższych. Dotyczyć one będą kluczowych obszarów działalności – ustroju, finansowania, zakresu autonomii, sposobu zarządzania” - mówił.

Zapowiedział aktywny udział społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej w dyskusji nad założeniami do nowych zasad prawnych dla polskich uczelni.

Jak dodał rektor, wśród innych wyzwań stojących przed polską nauką i szkolnictwem wyższym, które szczególnie dotyczą krakowskiej uczelni, są także: wypracowanie skutecznych metod wdrażania osiągnięć naukowych do praktyki gospodarczej, jeszcze lepsze dostosowanie programów kształcenia do potrzeb i oczekiwań partnerów gospodarczych, zminimalizowanie skutków niżu demograficznego oraz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób polskie uczelnie mogą się stać miejscem integracji międzynarodowej.

Politechnika Krakowska – mówił prof. Kazior – będzie się skupiać na pozyskiwaniu środków finansowych, niezbędnych do intensywnego rozwoju. Jako nowe inicjatywy wymienił stworzenie zespołów w administracji uczelni, wspierających starania naukowców o środki z grantów i zgłoszenia patentowe, system nagród dla aktywnych pracowników i zachęt dla młodych naukowców do komercjalizacji wyników badań. Wśród działań w obszarze kształcenia zapowiedział m.in. poszerzenie oferty studiów w języku angielskim i nowe kierunki.

Podczas inauguracji roku akademickiego wyróżniającym się młodym naukowcom wręczono nagrody im. Zbigniewa Engela oraz Fundacji Wspierania Młodych Talentów im. Janusza Magiery. Do Złotej Księgi Wychowanków PK wpisanych zostało ośmiu wybitnych absolwentów uczelni, w tym Janusz Majewski, reżyser filmowy i teatralny, który jest wychowankiem Wydziału Architektury PK.

(PAP/jp)