Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Podsumowanie 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

  • Tadeusz Marek
  • date_range Poniedziałek, 2023.06.05 17:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.06.05 18:09 )
Wczoraj zakończyła się kinowa odsłona 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wszystkie filmy konkursowe oglądać można do 18 czerwca w ramach internetowej odsłony festiwalu. Wśród nagrodzonych produkcji znalazły się m.in. “Zima” - krótkometrażowy film animowany Tomasza Popakula i Kasumi Ozeki oraz "Mam na imię szczęście" - Nicka Reada i Ayse Torpak. W najnowszym wydaniu Przystanku Kultura festiwal podsumowały z Tadeuszem Markiem Olga Lany i Magdalena Walo z biura prasowego KFF oraz Wioletta Sowa - kuratorka sekcji animacji. W audycji także relacja z gali rozdania nagród oraz wypowiedzi twórców nagrodzonych produkcji.

Tomasz Popakul i Kasuki Ozeki odbierają Złotego Smoka dla najlepszego międzynarodowego filmu krótkometrażowego | Fot.: Agnieszka Fiejka

Posłuchaj najnowszego wydania Przystanku Kultura | Podsumowanie 63. KFF

Mam wrażenie, że tegoroczne filmy wyróżniały się specyficznym punktem widzenia. Chodzi o wybór tematów. To były filmy zaangażowane, komentujące rzeczywistość polityczną. To było wyjątkowe.

- mówiła w Przystanku Kultura Wioletta Sowa. W relacji z tegorocznego rozdania nagród wypowiedział się także Nick Read - współreżyser nagrodoznego Złotym Rogiem, pełnometrażowego dokumentu "Mam na imię szczęście":

Opowiedzieliśmy historię młodej kobiety o imieniu Mutlu Kaya. "Mutlu" oznacza po turecku "szczęśliwy". Mutlu est u progu sławy. Jest zwyczajną dziewczyną z niezwykłym darem, który został jej odebrany aktem przemocy. Żyje z kulą w mózgu. Jest jedną z najbardziej elokwentnych i odważnych osób, jakie kiedykolwiek poznałem. Nakręcić o niej film - to był zaszczyt.

Od prawej: Magdalena Walo i Olga Lany w studiu Radia Kraków | Fot.: Tadeusz Marek

Od prawej: Magdalena Walo i Olga Lany w studiu Radia Kraków | Fot.: Tadeusz Marek

Nagrody

Niekwestionowanymi zwycięzcami tegorocznej edycji Festiwalu zostali Tomasz Popakul i Kasumi Ozeki, których krótkometrażowa animacja “Zima” została nagrodzona najwyższymi laurami w dwóch konkursach: międzynarodowym krótkometrażowym (Złoty Smok) oraz konkursie polskim (Złoty Lajkonik). Srebrnego Smoka w konkursie krótkometrażowym otrzymał Yaser Talebi (Iran) za najlepszy film dokumentalny “Córka”. Taką nagrodę otrzymał także David Arslanin za fabułę “Underdog oraz Sofiia Melnyk za film “Mariupol. Sto nocy” (Ukraina, Niemcy) również wyróżniona przez FICC “za przejmujące zobrazowanie emocji wywołanych zbrodniami współczesnej wojny w Ukrainie.”

W konkursie dokumentalnym Złoty Róg trafił do Nicka Reada i Ayse Torpak za film “Mam na imię Szczęście”. Srebrny Róg dla reżyserki filmu o wysokich walorach artystycznych trafił do Tunde Skovran za film “Kim nie jestem” zaś Srebrny Róg dla reżyserki filmu o tematyce społecznej otrzymała Ella Glendining za film “Czy jest tam ktoś?” . Międzynarodowy konkurs dokumentów muzycznych DocFilmMusic zwyciężyła Agnieszka Iwańska za film “Ula”. 

Jury konkursu polskiego obradowało w dwóch składach i oceniało odrębnie pełnometrażowe filmy dokumentalne i filmy krótkometrażowe. Wśród filmów krótkich, poza wspomnianą “Zimą”, Złote Lajkoniki otrzymali Mateusz Pietrak za film dokumentalny “Trzy opowiadania o Basi” oraz Michał Toczek za film fabularny “Być kimś”. Najlepszym polskim pełnometrażowym filmem dokumentalnym okazały się “Twarze Agaty” w reżyserii Małgorzaty Kozery.

Studio festiwalowe Radia Kraków

Od lewej na zdjęciu: Kuba Mikurda (reżyser filmowy), Tadeusz Marek (Radio Kraków) | Fot.: Agnieszka Fiejka

Od lewej na zdjęciu: Kuba Mikurda (reżyser filmowy), Tadeusz Marek (Radio Kraków) | Fot.: Agnieszka Fiejka

Radio Kraków uważnie śledziło wszystkie festiwalowe wydarzenia. W kolejnych wydaniach Studia Festiwalowego regularnie pojawiali się goście - reżyserzy, producenci a także bohaterowie prezentowanych filmów dokumentalnych. Nadawaliśmy także dla Państwa audycje na żywo wprost z centrum 63. KFF. Byli z nami m.in.: tegoroczny Smok Smoków, laureat Oscara - Michael Dudok de Wit; reżyserki i reżyserzy: Karol Starnawski, Kuba Mikurda, Aniela Astrid Gabryel, Michał Hytroś a także bohaterka filmu Agnieszki Zwiefki zat. "Vika" - Dj Wika.

Wszystkich wydań studia festiwalowego posłuchać można pod następującym linkiem: 63. KFF - STUDIO FESTIWALOWE RADIA KRAKÓW

Tymczasem już w najbliższym wydaniu Magazynu Filmowego pełna rozmowa z Michaelem Dudokiem de Wit. Chwilę później powieść o branżowej stronie krakowskiego festiwalu - producent filmowy Adam Ślesicki opowie o tym jak powstaje film dokumentalny i kim w tym procesie jest producent a także słów kilka od Karola Starnawskiego o jego najnowszym filmie: "Sad Dziadka". Premiera o 10:00 na antenie Radia Kraków Kultura. Retransmisja o 20:00 na antenie Radia Kraków.

Posłuchaj rozmowy z Anielą Gabryel o filmie "Radical Move":

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię